WooCommerce Smart Coupons 9.40.0 - en to pl-PL translation catalogue (1078 entries)

en:  &
pl-PL:  &amp;

en:  &
pl-PL:  &amp;

en:  coupon
pl-PL:  kupon

en:  discount
pl-PL:  rabat

en:  discount on
pl-PL:  zniżka na

en:  discount on your entire purchase
pl-PL:  zniżka na cały zakup

en:  on
pl-PL:  na

en:  upto %s
pl-PL:  do %s

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
pl-PL: ! Jeśli coś nie idzie zgodnie z oczekiwaniami, chętnie pomożemy - skontaktuj się z nami pod adresem

en: "Coupons with Product" description
pl-PL: Opis "Kupony z produktem"

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
pl-PL: Formularz "Szczegóły odbiorcy kredytu sklepowego" nie pojawia się na stronie kasy?

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
pl-PL: $coupon nie jest obiektem WC_Coupon

en: $coupon is:
pl-PL: $coupon to:

en: $item is not an object of WC_Order_Item
pl-PL: $item nie jest obiektem WC_Order_Item

en: $item_id is required
pl-PL: $item_id jest wymagane

en: $item_id is:
pl-PL: $item_id jest:

en: $item_key is:
pl-PL: $item_key jest:

en: $key is required
pl-PL: $key jest wymagane

en: $key is:
pl-PL: $key to:

en: $meta_key is:
pl-PL: $meta_key to:

en: $post_id is:
pl-PL: $post_id jest:

en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
pl-PL: %1$s %2$s %3$s usunięto, ponieważ kupon %4$s został usunięty.

en: %1$s (Type: %2$s)
pl-PL: %1$s (Typ: %2$s)

en: %1$s Free Shipping%2$s
pl-PL: %1$s Darmowa wysyłka%2$s

en: %1$s coupon of %2$s
pl-PL: %1$s kupon %2$s

en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
pl-PL: Wartość %1$s %2$s została przywrócona do kuponu %3$s.

en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
pl-PL: Kredyt sklepowy o wartości %1$s został przywrócony do kuponu %2$s.

en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
pl-PL: %1$s (spowoduje to dodanie tego samego opisu kuponu do wszystkich kuponów generowanych zbiorczo)%2$s

en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
pl-PL: %1$s: %2$s w celu uniknięcia problemów związanych z brakiem danych dla %3$s. %4$s

en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
pl-PL: %1$s: Proces kuponu zbiorczego %2$s został zatrzymany. Przejrzyj listę kuponów, aby sprawdzić status.

en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
pl-PL: %1$s: Aby umożliwić masowe generowanie kuponów, upewnij się, że katalog %2$s jest zapisywalny.

en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
pl-PL: %1$s: Aby upewnić się, że %2$s i %3$s działają poprawnie, skontaktuj się z administratorem systemu lub dostawcą hosta, aby rozwiązać poniższe problemy:

en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
pl-PL: %1$s: Używasz niestandardowego stylu kuponu, który ma zostać usunięty z wtyczki w nadchodzących wersjach. Nowe, ulepszone style i kolory zostały dodane w wersji 4.9.0. Prosimy o wybranie schematu kolorów i stylu kuponu spośród nowo dodanych kolorów i stylów. Można to zrobić z poziomu %2$s.

en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
pl-PL: %1$sWooCommerce Smart Coupons jest nieaktywny.%2$s Wtyczka %3$sWooCommerce%4$s musi być aktywna, aby Smart Coupons działał. Prosimy o %5$s zainstalowanie i aktywowanie WooCommerce"%6$s

en: %s &minus; Database update required
pl-PL: %s - Wymagana aktualizacja bazy danych

en: %s - Coupon Personal Data Eraser
pl-PL: %s - Kupon do usuwania danych osobowych

en: %s - Coupon Personal Data Exporter
pl-PL: %s - Eksporter danych osobowych kuponu

en: %s - Order Personal Data Eraser
pl-PL: %s - Zamów narzędzie do usuwania danych osobowych

en: %s - Order Personal Data Exporter
pl-PL: %s - Eksporter danych osobowych zamówienia

en: %s - User Personal Data Eraser
pl-PL: %s - Usunięcie danych osobowych użytkownika

en: %s - User Personal Data Exporter
pl-PL: %s - Eksporter danych osobowych użytkownika

en: %s Balance
pl-PL: %s Saldo

en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
pl-PL: %s Ponieważ PayPal nie akceptuje zniżek na wysyłkę i podatek.

en: %s Free Shipping
pl-PL: %s Darmowa wysyłka

en: %s Used
pl-PL: %s Używany

en: %s are being
pl-PL: %s są

en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
pl-PL: Aktualizacja bazy danych %s zakończona. Dziękujemy za aktualizację do najnowszej wersji!

en: %s discount is inclusive of tax
pl-PL: %s rabat zawiera podatek

en: %s discount on anything you want.
pl-PL: %s zniżki na wszystko, co chcesz.

en: %s discount on entire store.
pl-PL: %s zniżki na cały sklep.

en: %s has been added to your cart!
pl-PL: %s został dodany do Twojego koszyka!

en: %s include tax?
pl-PL: %s zawiera podatek?

en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
pl-PL: %s aktualizuje bazę danych w tle. Proces aktualizacji bazy danych może trochę potrwać, więc prosimy o cierpliwość.

en: %s product CTA
pl-PL: %s produkt CTA

en: %s sent successfully.
pl-PL: %s wysłane pomyślnie.

en: &
pl-PL: &amp;

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
pl-PL: (Dodaj do sklepu i wyślij wygenerowane kupony e-mailem do odbiorców)

en: (Copy)
pl-PL: (Kopia)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
pl-PL: (Nie dodaje do magazynu, ale tworzy plik .csv, który można

en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
pl-PL: (Uwaga: Zaleca się, aby była ona wyłączona)

en: (optional)
pl-PL: (opcjonalnie)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
pl-PL: (najlepiej prefiks lub sufiks składający się z maksymalnie trzech liter)

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
pl-PL: . Jeśli problem nadal występuje, tymczasowo dezaktywuj wszystkie wtyczki z wyjątkiem WooCommerce i Smart Coupons. Ponownie sprawdź problem, jeśli nadal występuje, skontaktuj się z nami (korzystając z linku na końcu tej strony). Jeśli problem zniknie, ponownie aktywuj inne wtyczki jedna po drugiej i ponownie sprawdź pola, aby dowiedzieć się, która wtyczka jest w konflikcie.

en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
pl-PL: . Zastąp www.mysite.com adresem URL własnej witryny i zastąp discount5 kodem kuponu.

en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
pl-PL: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> pozwala klientom łatwo kupować bony upominkowe, kredyty sklepowe lub kupony. Mogą wykorzystać zakupione kredyty samodzielnie lub podarować je komuś innemu.

en: About Smart Coupons
pl-PL: Informacje o Smart Coupons

en: Account endpoints > Coupons
pl-PL: Punkty końcowe konta &gt; Kupony

en: Acknowledgement email
pl-PL: Wiadomość e-mail z potwierdzeniem

en: Act before the offer expires.
pl-PL: Działaj przed wygaśnięciem oferty.

en: Action
pl-PL: Działanie

en: Actions
pl-PL: Działania

en: Active for x payments
pl-PL: Aktywny dla x płatności

en: Add Coupon
pl-PL: Dodaj kupon

en: Add new coupon category
pl-PL: Dodaj nową kategorię kuponów

en: Add product details
pl-PL: Dodaj szczegóły produktu

en: Add products to cart
pl-PL: Dodaj produkty do koszyka

en: Add taxonomy restriction
pl-PL: Dodaj ograniczenie taksonomii

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
pl-PL: Dodaj do koszyka

en: Add to store
pl-PL: Dodaj do sklepu

en: Added by coupon
pl-PL: Dodany przez kupon

en: Additional text below the title.
pl-PL: Dodatkowy tekst pod tytułem.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pl-PL: Kategorie

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
pl-PL: Zaplanowano przypomnienie o wygaśnięciu tego kuponu.

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
pl-PL: Zaawansowane ograniczenia - płatności, wysyłka, lokalizacja, role użytkowników, atrybuty produktów

en: Aelia Currency Switcher for WooCommerce
pl-PL: Przełącznik walut Aelia dla WooCommerce

en: After applying the coupon, do these also...
pl-PL: Po zastosowaniu kuponu wykonaj również następujące czynności...

en: All coupon categories
pl-PL: Wszystkie kategorie kuponów

en: All qualifying products
pl-PL: Wszystkie kwalifikujące się produkty

en: All set, Begin import?
pl-PL: Wszystko gotowe, rozpocząć import?

en: Allow schedule sending of coupons?
pl-PL: Zezwalać na wysyłanie kuponów zgodnie z harmonogramem?

en: Allow selling %s at discounted price
pl-PL: Zezwalaj na sprzedaż %s po obniżonej cenie

en: Allow sending of coupons to others
pl-PL: Zezwalaj na wysyłanie kuponów do innych osób

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
pl-PL: Pozwól kupującemu wysłać kupony do kogoś innego.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
pl-PL: Umożliwienie użytkownikom wyboru, kiedy wielokrotności są dodawane do powyższego.

en: Allowed emails
pl-PL: Dozwolone wiadomości e-mail

en: Allowed locations
pl-PL: Dozwolone lokalizacje

en: Allowed user roles
pl-PL: Dozwolone role użytkowników

en: Already uploaded CSV to the server?
pl-PL: CSV został już przesłany na serwer?

en: Amaranth red
pl-PL: Amarant czerwony

en: Amount
pl-PL: Kwota

en: An error has occurred. Please try again later.
pl-PL: Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

en: An error occurred:
pl-PL: Wystąpił błąd:

en: Apply
pl-PL: Zastosuj

en: Apply before tax
pl-PL: Zastosuj przed opodatkowaniem

en: Apply discount on
pl-PL: Zastosuj zniżkę na

en: Apply multiple coupons via URL
pl-PL: Zastosowanie wielu kuponów za pośrednictwem adresu URL

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć wybrane pozycje? Jeśli wcześniej zmniejszyłeś zapasy tej pozycji lub zamówienie zostało złożone przez klienta, musisz ręcznie przywrócić zapasy tej pozycji.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pl-PL: Czy na pewno chcesz cofnąć dostęp do tego pobrania?

en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
pl-PL: Czy na pewno chcesz zatrzymać proces kuponu zbiorczego %s? Kliknij OK, aby zatrzymać.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten zwrot? Tej czynności nie można cofnąć.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć tę kolumnę podatkową? Tej czynności nie można cofnąć.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
pl-PL: Czy na pewno chcesz przetworzyć zwrot środków ze sklepu? Tej czynności nie można cofnąć.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
pl-PL: Czy na pewno chcesz przetworzyć ten zwrot? Tej czynności nie można cofnąć.

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
pl-PL: Dołącz prezent o dowolnej wartości (darmowy lub płatny produkt) do konkretnego kuponu. W tym przypadku, zamiast zniżki, produkt jest wymieniany na kod kuponu.

en: Attention!
pl-PL: Uwaga!

en: Auto Generate Coupon
pl-PL: Automatyczne generowanie kuponów

en: Auto apply coupons
pl-PL: Automatyczne stosowanie kuponów

en: Auto apply?
pl-PL: Automatyczne stosowanie?

en: Auto generate?
pl-PL: Automatyczne generowanie?

en: Auto generated coupon email
pl-PL: Automatycznie generowany kupon e-mail

en: Automatic deletion
pl-PL: Automatyczne usuwanie

en: Automatic payment for subscription renewals
pl-PL: Automatyczna płatność za odnowienie subskrypcji

en: Available Coupons & %s
pl-PL: Dostępne kupony i %s

en: Available Coupons & Store Credits
pl-PL: Dostępne kupony i kredyty sklepowe

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
pl-PL: Dostępne kupony nie są widoczne na stronie koszyka, kasy i mojego konta?

en: Available placeholders: %s
pl-PL: Dostępne symbole zastępcze: %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
pl-PL: Świetnie, udało ci się automatycznie wygenerować kupon! Czy masz dobre doświadczenia z

en: Balloon
pl-PL: Balon

en: Basic
pl-PL: Podstawowy

[ctx: Batch failed error message]
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
pl-PL: Nieudana akcja wsadowa: %1$s. Błąd: %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
pl-PL: Partia zatrzymana z powodu stanu zdrowia w zadaniu.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pl-PL: Przed przesłaniem pliku importu należy naprawić następujący błąd:

en: Billing
pl-PL: Fakturowanie

en: Billing Locations
pl-PL: Lokalizacje rozliczeniowe

en: Billing period for the subscription.
pl-PL: Okres rozliczeniowy dla subskrypcji.

en: Black Friday
pl-PL: Czarny piątek

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
pl-PL: Dostarcz kupon

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
pl-PL: Wprowadź adres e-mail odbiorcy

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
pl-PL: Prezent dla kogoś innego

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
pl-PL: Wiadomość dla odbiorcy

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
pl-PL: Adres e-mail odbiorcy

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
pl-PL: Wyślij kupony do...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
pl-PL: Wysyłanie do różnych osób

[ctx: Block editor]
en: Send to me
pl-PL: Wyślij do mnie

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
pl-PL: Wyślij do jednej osoby

[ctx: Block editor]
en: WooCommerce Smart Coupons
pl-PL: Inteligentne kupony WooCommerce

[ctx: Block editor]
en: Write a message
pl-PL: Napisz wiadomość

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pl-PL: Twoje zamówienie zawiera kupony. Co chciałbyś zrobić?

[ctx: Block editor]
en: later
pl-PL: później

[ctx: Block editor]
en: now
pl-PL: teraz

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
pl-PL: Dostarcz kupon

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
pl-PL: Wprowadź adres e-mail odbiorcy

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
pl-PL: Kupon na bezpłatną wysyłkę

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
pl-PL: Prezent dla kogoś innego

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
pl-PL: Wyślij

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
pl-PL: Wyślij kupony do...

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
pl-PL: Wysyłanie do różnych osób

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
pl-PL: Wyślij do mnie

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
pl-PL: Wyślij do jednej osoby

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pl-PL: Twoje zamówienie zawiera kupony. Co chciałbyś zrobić?

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
pl-PL: kupon

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
pl-PL: później

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
pl-PL: teraz

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
pl-PL: z

en: Bulk Generate
pl-PL: Generowanie zbiorcze

en: Bulk create unique coupons & email them
pl-PL: Zbiorcze tworzenie unikalnych kuponów i wysyłanie ich pocztą e-mail

en: Bulk generate coupons
pl-PL: Zbiorcze generowanie kuponów

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
pl-PL: Generowanie zbiorcze jest wyłączone, ponieważ katalog uploads nie jest zapisywalny. Upewnij się, że katalog uploads jest zapisywalny przed rozpoczęciem procesu generowania zbiorczego.

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
pl-PL: Pomiń

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
pl-PL: Restart aktualizacji

[ctx: Button text for setting up the expiry reminder feature]
en: Set Up Now
pl-PL: Skonfiguruj teraz

[ctx: Button text for the combine coupon feature]
en: Create a Combo Coupon
pl-PL: Utwórz kupon Combo

en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
pl-PL: Kup tyle, ile chcesz. Płaskie %s zniżki na wszystko.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
pl-PL: Kupujący mogą wysyłać zakupione kupony do dowolnej osoby - bezpośrednio podczas dokonywania zakupów.

en: CSV file has been generated. You can download it from
pl-PL: Plik CSV został wygenerowany. Można go pobrać z

en: Calculate coupon discounts sequentially
pl-PL: Obliczanie rabatów kuponowych sekwencyjnie

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
pl-PL: Obliczać podatki liniowe? Spowoduje to obliczenie podatków na podstawie kraju klienta. Jeśli nie ustawiono rozliczania/wysyłki, zostanie użyty kraj bazowy sklepu.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
pl-PL: Obliczać sumy na podstawie pozycji zamówienia, rabatów i wysyłki?

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
pl-PL: Nazwij to inaczej! Użyj ich, aby szybko zmienić etykiety tekstowe w swoim sklepie. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Użyj tłumaczeń</a> dla pełnej kontroli.

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
pl-PL: Czy kod kuponu może zawierać spacje w nazwie? / Mój kredyt sklepowy/kupon podarunkowy nie działa (nie generuje nowego kodu kuponu).

en: Cancel
pl-PL: Anuluj

en: Cart
pl-PL: Wózek

en: Cart Discount
pl-PL: Zniżka na koszyk

en: Categories
pl-PL: Kategorie

en: Category
pl-PL: Kategoria

en: Cheapest qualifying product in cart
pl-PL: Najtańszy kwalifikujący się produkt w koszyku

en: Cheatin&#8217; huh?
pl-PL: Oszukiwanie, co?

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
pl-PL: Zaznacz to pole, aby dołączyć tę wiadomość do wiadomości e-mail z potwierdzeniem zamówienia.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
pl-PL: Zaznacz to pole, aby wysyłać powyższe kupony przy każdym zamówieniu odnowienia.

en: Checkout
pl-PL: Kasa

en: Chocolate
pl-PL: Czekolada

en: Choose a CSV file
pl-PL: Wybierz plik CSV

en: Choose a color scheme for coupons.
pl-PL: Wybierz schemat kolorów dla kuponów.

en: Choose a style for coupon on the website.
pl-PL: Wybierz styl kuponu na stronie internetowej.

en: Choose a style for store notice on the website.
pl-PL: Wybierz styl powiadomienia sklepu na stronie internetowej.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
pl-PL: Wybierz status zamówienia, który spowoduje automatyczne wygenerowanie kuponu, jeśli zamówienie zawiera produkt, który wygeneruje kupon.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
pl-PL: Wybierz, czy chcesz zweryfikować ilość, według koszyka czy według produktu.

en: Choose which format of email to send.
pl-PL: Wybierz format wiadomości e-mail do wysłania.

en: Chosen
pl-PL: Wybrany

en: Christmas
pl-PL: Boże Narodzenie

en: Clear Smart Coupons Cache
pl-PL: Wyczyść pamięć podręczną Smart Coupons

en: Click here to download a sample
pl-PL: Kliknij tutaj, aby pobrać próbkę

en: Click to copy
pl-PL: Kliknij, aby skopiować

en: Click to select coupon code.
pl-PL: Kliknij, aby wybrać kod kuponu.

en: Click to toggle
pl-PL: Kliknij, aby przełączyć

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
pl-PL: Kliknij, aby odwiedzić sklep. Kupon zostanie zastosowany automatycznie.

en: Code
pl-PL: Kod

en: Colors
pl-PL: Kolory

en: Combine emails
pl-PL: Łączenie wiadomości e-mail

en: Combined auto generated coupons email
pl-PL: Połączone automatycznie generowane kupony e-mail

en: Configure any denomination Gift Cards
pl-PL: Konfiguracja kart podarunkowych o dowolnym nominale

en: Configure discounted price Gift Cards
pl-PL: Konfiguracja kart podarunkowych po obniżonej cenie

en: Configure fixed denomination Gift Cards
pl-PL: Konfiguracja kart podarunkowych o stałym nominale

en: Copied!
pl-PL: Skopiowane!

en: Copy
pl-PL: Kopia

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pl-PL: Skopiować informacje rozliczeniowe do informacji o wysyłce? Spowoduje to usunięcie aktualnie wprowadzonych informacji o wysyłce.

en: Copy coupon code
pl-PL: Skopiuj kod kuponu

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
pl-PL: Skopiuj link do udostępnienia kuponu i złóż wniosek za pośrednictwem adresu URL

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
pl-PL: Skopiuj poniższy link i udostępnij go, aby zastosować ten kupon za pośrednictwem adresu URL.

en: Copy this coupon code
pl-PL: Skopiuj ten kod kuponu

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
pl-PL: Nie można przyznać dostępu - użytkownik może mieć już uprawnienia do tego pliku lub nie ustawiono adresu e-mail do rozliczeń. Upewnij się, że rozliczeniowy adres e-mail jest ustawiony, a zamówienie zostało zapisane.

en: Could not locate WooCommerce
pl-PL: Nie udało się zlokalizować WooCommerce

en: Coupon
pl-PL: Kupon

en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
pl-PL: Kupon %s jest ważny tylko dla nowego użytkownika, dlatego został usunięty.

en: Coupon Amount
pl-PL: Kwota kuponu

en: Coupon Category
pl-PL: Kategoria kuponów

en: Coupon Code
pl-PL: Kod kuponu

en: Coupon Code:
pl-PL: Kod kuponu:

en: Coupon Data
pl-PL: Dane kuponu

en: Coupon Description
pl-PL: Opis kuponu

en: Coupon For
pl-PL: Kupon na

en: Coupon Import Error
pl-PL: Błąd importu kuponu

en: Coupon Is Visible Storewide
pl-PL: Kupon jest widoczny w całym sklepie

en: Coupon Message
pl-PL: Wiadomość z kuponem

en: Coupon Received
pl-PL: Otrzymany kupon

en: Coupon Title Prefix
pl-PL: Prefiks tytułu kuponu

en: Coupon Title Suffix
pl-PL: Sufiks tytułu kuponu

en: Coupon Validity
pl-PL: Ważność kuponu

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
pl-PL: Kwota kuponu, adres e-mail i wiadomość wprowadzona dla odbiorcy karty podarunkowej

en: Coupon bulk generation
pl-PL: Zbiorcze generowanie kuponów

en: Coupon categories
pl-PL: Kategorie kuponów

en: Coupon code
pl-PL: Kod kuponu

en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
pl-PL: Kod kuponu %1$s został usunięty. Jest on ważny tylko dla %2$s: %3$s. Metodę płatności można zmienić na stronie %4$s.

en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
pl-PL: Kod kuponu %1$s jest ważny tylko dla %2$s: %3$s. Metodę płatności można zmienić na stronie %4$s.

en: Coupon code generated for you
pl-PL: Kod kuponu wygenerowany dla Ciebie

en: Coupon code passed via URL
pl-PL: Kod kuponu przekazany za pośrednictwem adresu URL

en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
pl-PL: Tworzenie kuponu nie powiodło się, nie można znaleźć oryginalnego kuponu: %d

en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
pl-PL: Tworzenie kuponu nie powiodło się, nie można znaleźć oryginalnego kuponu: %s

en: Coupon delivery date and time is a required field.
pl-PL: Data i godzina dostawy kuponu jest polem wymaganym.

en: Coupon emails
pl-PL: Wiadomości e-mail z kuponami

en: Coupon expiry time
pl-PL: Czas wygaśnięcia kuponu

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
pl-PL: Wybierz kupony, których można użyć w połączeniu z tym kuponem.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
pl-PL: Wybierz kupony, których nie można użyć w połączeniu z tym kuponem.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
pl-PL: Kupon(y) można wykorzystać z

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
pl-PL: Kupony nie mogą być wykorzystane z

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
pl-PL: Wyszukiwanie kuponów...

en: Coupon import
pl-PL: Import kuponu

en: Coupon is not valid for the
pl-PL: Kupon nie jest ważny na

en: Coupon passed in URL
pl-PL: Kupon przekazany w adresie URL

en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
pl-PL: Kupon został usunięty. W %s nie pozostały żadne środki.

en: Coupon shareable link
pl-PL: Link do udostępnienia kuponu

en: Coupon usage limit has been reached.
pl-PL: Limit wykorzystania kuponu został osiągnięty.

en: Coupon value same as product's price?
pl-PL: Wartość kuponu jest taka sama jak cena produktu?

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
pl-PL: Kupon będzie miał zastosowanie tylko wtedy, gdy podczas płatności zostanie użyta dowolna z wybranych metod płatności.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
pl-PL: Kupon będzie miał zastosowanie tylko wtedy, gdy którakolwiek z wybranych metod wysyłki zostanie użyta podczas realizacji zakupu.

en: Coupons
pl-PL: Kupony

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
pl-PL: Tworzenie i przekazywanie kredytów sklepowych / kart podarunkowych

en: Currently, Smart Coupons is compatible with %s. But it is not compatible with any other multi-currency plugin or with WPML.
pl-PL: Obecnie Smart Coupons jest kompatybilny z %s. Nie jest jednak kompatybilny z żadną inną wtyczką wielowalutową ani z WPML.

en: Custom Style
pl-PL: Styl niestandardowy

en: Custom colors
pl-PL: Kolory niestandardowe

en: Customer Email
pl-PL: E-mail klienta

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it'll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they'll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn't have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
pl-PL: Klienci mogą zastosować kredyt sklepowy do subskrypcji podczas jej zakupu. Jeśli ten sam kredyt sklepowy ma wystarczające saldo, będzie on stosowany do odnowień, dopóki pozostała część kredytu sklepowego nie będzie wyższa niż cena odnowienia. Klienci będą mogli zastosować kredyt sklepowy tylko podczas rejestracji. Nie otrzymają opcji zastosowania kredytu sklepowego w odnowieniach. Jeśli jednak saldo kredytu sklepowego nie będzie wystarczające do opłacenia odnowień, zamówienie przejdzie w tryb oczekujący. Teraz, gdy klient pójdzie zapłacić za to zamówienie odnowienia, otrzyma opcję ponownego zastosowania kredytu sklepowego. Aby ponownie aktywować subskrypcję, klient będzie musiał zapłacić za odnowienia. Gdy klient płaci za odnowienia ze swojego konta, może w tym procesie użyć tego samego kredytu sklepowego, który nie miał wystarczającego salda, ponownie i zapłacić za pozostałą kwotę.

en: Customize Coupons
pl-PL: Dostosuj kupony

en: Customize color scheme for coupons.
pl-PL: Dostosuj schemat kolorów dla kuponów.

en: Customize colors
pl-PL: Dostosuj kolory

en: Customize coupons
pl-PL: Dostosowywanie kuponów

en: Cutout
pl-PL: Wycięcie

en: DIY Tour
pl-PL: Wycieczka DIY

en: Days
pl-PL: Dni

en: Deal
pl-PL: Umowa

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
pl-PL: Odliczenie kredytu/prezentu przed obliczeniem podatku

en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
pl-PL: Usuń prezent / kredyt, gdy kredyt zostanie wykorzystany

en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
pl-PL: Usuń %1$s, gdy cała kwota kredytu zostanie wykorzystana %2$s

en: Deliver
pl-PL: Dostarczać

en: Deliver coupon
pl-PL: Dostarcz kupon

en: Description
pl-PL: Opis

en: Description:
pl-PL: Opis:

en: Disable Email Restriction
pl-PL: Wyłącz ograniczenie poczty e-mail

en: Disable email restriction?
pl-PL: Wyłączyć ograniczenia e-mail?

en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
pl-PL: Wyłączenie tej opcji spowoduje, że żaden kupon nie zostanie automatycznie zastosowany - nawet jeśli jakikolwiek kupon ma włączoną opcję "Zastosuj automatycznie?".

en: Discount
pl-PL: Zniżka

en: Discount Coupons
pl-PL: Kupony rabatowe

en: Discount Type
pl-PL: Typ rabatu

en: Discount:
pl-PL: Zniżka:

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
pl-PL: Dowiedz się, jak skonfigurować i oferować karty podarunkowe w swoim sklepie

en: Display Coupons
pl-PL: Wyświetlanie kuponów

en: Display a message to user
pl-PL: Wyświetlenie komunikatu dla użytkownika

en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
pl-PL: Wyświetlanie opisu kuponu wraz z kodem kuponu (na stronie i w wiadomościach e-mail) %s

en: Display coupons
pl-PL: Wyświetlanie kuponów

en: Display prices during cart and checkout
pl-PL: Wyświetlanie cen w koszyku i przy kasie

en: Display prices in the shop
pl-PL: Wyświetlanie cen w sklepie

en: Display tax totals
pl-PL: Wyświetlanie sumy podatków

en: Displaying coupons
pl-PL: Wyświetlanie kuponów

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
pl-PL: Nie ograniczaj automatycznie generowanych kuponów do adresu e-mail kupującego / odbiorcy, każdy, kto ma kod kuponu, może z niego skorzystać.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
pl-PL: Czy nie chcesz powiązać kredytu sklepowego do wykorzystania tylko przez jednego klienta? / Czy klient może wysłać bon upominkowy do siebie, aby przekazać go komuś innemu?

en: Docs
pl-PL: Dokumenty

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
pl-PL: Czy Smart Coupons umożliwia wydrukowanie kuponu jako karty podarunkowej?

en: Don&#39;t Miss Out.
pl-PL: Nie przegap.

en: Download a sample.csv to confirm
pl-PL: Pobierz przykładowy plik.csv, aby potwierdzić

en: Duplicate
pl-PL: Duplikat

en: Edit coupon category
pl-PL: Edytuj kategorię kuponu

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
pl-PL: Edytuj główny kupon, który jest wprowadzony w polu "Kupony" na stronie edycji produktu, a następnie przejdź do "Ograniczenia użytkowania" &gt; "Wyłącz ograniczenie e-mail" i wyłącz to ustawienie, a następnie zapisz kupon.

en: Email address
pl-PL: Adres e-mail

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
pl-PL: Automatycznie wygenerowany kupon e-mail do odbiorców. Jeden e-mail na kupon.

en: Email auto generated coupons to recipients
pl-PL: Automatycznie generowane kupony e-mail do odbiorców

en: Email coupon
pl-PL: Kupon e-mail

en: Email coupon to recipients
pl-PL: Wyślij kupon e-mailem do odbiorców

en: Email heading
pl-PL: Nagłówek e-mail

en: Email set in session successfully.
pl-PL: Email ustawiony w sesji pomyślnie.

en: Email to
pl-PL: E-mail do

en: Email to recipients
pl-PL: E-mail do odbiorców

en: Email type
pl-PL: Typ wiadomości e-mail

en: Emerald Contrast
pl-PL: Szmaragdowy kontrast

en: Enable
pl-PL: Włącz

en: Enable feature to allow printing of coupons
pl-PL: Włącz funkcję umożliwiającą drukowanie kuponów

en: Enable store notice for the coupon
pl-PL: Włącz powiadomienie sklepu dla kuponu

en: Enable taxes
pl-PL: Włącz podatki

en: Enable the use of coupon codes
pl-PL: Włącz korzystanie z kodów kuponów

en: Enable this email notification
pl-PL: Włącz to powiadomienie e-mail

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
pl-PL: Włącz tę opcję, aby umożliwić kupującym wybranie daty i godziny dostarczenia kuponu.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
pl-PL: Włącz tę opcję, aby wysłać kupon na adresy e-mail odbiorców podane w zaimportowanym pliku.

en: Enable/Disable
pl-PL: Włącz/Wyłącz

en: Ending Soon!
pl-PL: Wkrótce koniec!

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
pl-PL: Punkt końcowy dla strony Moje konto &rarr; Kupony

en: Enter a name for the new attribute term:
pl-PL: Wprowadź nazwę nowego terminu atrybutu:

en: Enter a numeric value.
pl-PL: Wprowadź wartość liczbową.

en: Enter location on the server
pl-PL: Wprowadź lokalizację na serwerze

en: Enter more than one character to search.
pl-PL: Wprowadź więcej niż jeden znak, aby wyszukać.

en: Enter recipient e-mail address
pl-PL: Wprowadź adres e-mail odbiorcy

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pl-PL: Wprowadź tekst lub atrybuty, oddzielając wartości za pomocą pipe (|).

en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
pl-PL: Wprowadź adresy e-mail odbiorców oddzielone przecinkami w %1$1s. Upewnij się, że zgadzasz się z liczbą adresów e-mail w %2$2s do %3$3s

en: Error
pl-PL: Błąd

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
pl-PL: Wybierz produkt.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
pl-PL: Wprowadzona data i godzina wysłania prezentu jest pusta lub nieprawidłowa.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
pl-PL: Data i godzina wysłania prezentu są nieprawidłowe.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
pl-PL: Nieprawidłowy identyfikator zamówienia.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
pl-PL: Nie znaleziono odpowiednich kuponów.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
pl-PL: Nie znaleziono zamówienia.

[ctx: Error message for failed net total update]
en: Failed to update net total for Order ID: %s
pl-PL: Nie udało się zaktualizować sumy netto dla identyfikatora zamówienia: %s

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
en: No order id's passed
pl-PL: Nie przekazano identyfikatorów zamówień

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
pl-PL: Nieprawidłowy typ kuponu rabatowego

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
pl-PL: Nieprawidłowe nonce

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
pl-PL: Nieprawidłowe kwoty zwrotu lub rabatu lub brak identyfikatora kuponu.

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
pl-PL: Wybrano nieprawidłową zapisaną kartę.

[ctx: Error message for missing coupons]
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
pl-PL: W zamówieniu nie znaleziono żadnych kuponów. Identyfikator zamówienia: %s

[ctx: Error message for missing order]
en: Order not found. Order ID: %s
pl-PL: Nie znaleziono zamówienia. ID zamówienia: %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
pl-PL: Weryfikacja nonce nie powiodła się.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
pl-PL: Inteligentny kupon nie został użyty. Identyfikator zamówienia: %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
pl-PL: Nieautoryzowany

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
pl-PL: Wybrany produkt nie jest ważny dla tego kuponu.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
pl-PL: Koszyk lub sesja niedostępne.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
pl-PL: Nie znaleziono akcji kuponu.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
pl-PL: Nie znaleziono kuponu

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
pl-PL: Brak danych pozycji lub są one nieprawidłowe

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
pl-PL: Brak identyfikatora zamówienia lub jest on nieprawidłowy

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
pl-PL: Nie znaleziono zamówienia

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
pl-PL: Nie podano metody płatności.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
pl-PL: Nie udało się dodać produktu do koszyka.

[ctx: Error message when product is already in cart]
en: "%s" is already in your cart.
pl-PL: "%s" jest już w koszyku.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
pl-PL: Nieprawidłowy produkt lub kupon.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
pl-PL: Nieprawidłowy token zabezpieczający

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
pl-PL: Nie znaleziono produktu.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
pl-PL: Nie znaleziono kuponu.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
pl-PL: Błąd przetwarzania żądania.

en: Error updating checkout:
pl-PL: Błąd aktualizacji kasy:

en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
pl-PL: Błąd: %s Adres e-mail odbiorcy jest nieprawidłowy.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
pl-PL: Błąd: Adres e-mail odbiorcy karty podarunkowej jest nieprawidłowy.

en: Every 5 Seconds
pl-PL: Co 5 sekund

en: Exclude
pl-PL: Wyłączenie

en: Exclude Attributes
pl-PL: Wyklucz atrybuty

en: Exclude Product categories
pl-PL: Wyklucz kategorie produktów

en: Exclude Sale Items
pl-PL: Nie obejmuje produktów z wyprzedaży

en: Exclude User Role
pl-PL: Wyklucz rolę użytkownika

en: Exclude product IDs
pl-PL: Wyklucz identyfikatory produktów

en: Exclude user roles
pl-PL: Wyklucz role użytkowników

en: Excluded emails
pl-PL: Wykluczone wiadomości e-mail

en: Expire
pl-PL: Wygaśnięcie

en: Expires on:
pl-PL: Wygasa w dniu:

en: Expiry Date
pl-PL: Data wygaśnięcia

en: Expiry date
pl-PL: Data ważności

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
pl-PL: Przetwarzanie %s Expiry Reminder w tle zakończone. Ten komunikat zniknie automatycznie po kilku sekundach od odświeżenia.

en: Expiry: %s
pl-PL: Wygaśnięcie: %s

en: Export
pl-PL: Eksport

en: Export to CSV
pl-PL: Eksport do CSV

en: FAQ / Common Problems
pl-PL: FAQ / Najczęstsze problemy

en: FAQ's
pl-PL: Najczęściej zadawane pytania

en: Failed to create export file.
pl-PL: Nie udało się utworzyć pliku eksportu.

en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
pl-PL: Nie udało się zaplanować wiadomości e-mail do "%1$s" dla kuponu "%2$s" otrzymanego z zamówienia #%3$s.

en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
pl-PL: Nie udało się zaplanować wiadomości e-mail do "%1$s" dla kuponu "%2$s".

en: Failed to update coupon receiver details in session.
pl-PL: Nie udało się zaktualizować danych odbiorcy kuponu w sesji.

en: Failed to update store credit refund details.
pl-PL: Nie udało się zaktualizować szczegółów zwrotu środków ze sklepu.

en: Featured
pl-PL: Polecane

en: Festive
pl-PL: Świąteczny

en: Fetch error:
pl-PL: Błąd pobierania:

en: File format seems OK
pl-PL: Format pliku wydaje się być w porządku

en: File not found %s
pl-PL: Nie znaleziono pliku %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
pl-PL: Nie znaleziono pliku. Upewnij się, że plik ma wymagane uprawnienia do odczytu i/lub jest dostępny:

en: File uploaded OK
pl-PL: Plik przesłany OK

en: Filter by category
pl-PL: Filtruj według kategorii

en: Find coupons restricted to %s
pl-PL: Znajdź kupony ograniczone do %s

en: Flat
pl-PL: Płaski

en: Flat %s discount on everything today.
pl-PL: Płaskie %s zniżki na wszystko dzisiaj.

en: For more details you can refer to this article: %s
pl-PL: Więcej szczegółów można znaleźć w tym artykule: %s

en: For new customers?
pl-PL: Dla nowych klientów?

en: For new user only?
pl-PL: Tylko dla nowych użytkowników?

en: Free Shipping
pl-PL: Darmowa wysyłka

en: Free Shipping coupon
pl-PL: Kupon na bezpłatną wysyłkę

en: Free shipping
pl-PL: Bezpłatna wysyłka

en: From version 4.11.0, you can add/link coupons to product variations as well. This feature is not available in a version lower than 4.11.0.
pl-PL: Od wersji 4.11.0 można również dodawać/linkować kupony do wariantów produktów. Ta funkcja nie jest dostępna w wersji niższej niż 4.11.0.

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
pl-PL: Dostarcz kupon

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
pl-PL: Wprowadź adres e-mail odbiorcy

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
pl-PL: Prezent dla kogoś innego

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
pl-PL: Wiadomość dla odbiorcy

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
pl-PL: Adres e-mail odbiorcy

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
pl-PL: Wyślij kupony do...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
pl-PL: Wysyłanie do różnych osób

[ctx: Frontend]
en: Send to me
pl-PL: Wyślij do mnie

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
pl-PL: Wyślij do jednej osoby

[ctx: Frontend]
en: Write a message
pl-PL: Napisz wiadomość

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pl-PL: Twoje zamówienie zawiera kupony. Co chciałbyś zrobić?

en: General
pl-PL: Ogólne

en: Generate coupon code
pl-PL: Generowanie kodu kuponu

en: Generate coupons and
pl-PL: Generowanie kuponów i

en: Generated %s amount
pl-PL: Wygenerowana kwota %s

en: Generated Coupon Data
pl-PL: Wygenerowane dane kuponu

en: Generated coupons
pl-PL: Wygenerowane kupony

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
pl-PL: Kupony nie zostały wygenerowane dla tego zamówienia. Możesz je ponownie wygenerować od %1$s. Wybierz odpowiednią akcję z rozwijanego menu %2$s i naciśnij przycisk %3$s obok niej.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Order actions
pl-PL: Działania porządkowe

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
pl-PL: Wybierz %s, aby tylko regenerować kupony. W tym przypadku nie zostanie wysłana żadna wiadomość e-mail.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
pl-PL: Wybierz %s, aby zregenerować i ponownie wysłać kupony do odbiorców za pośrednictwem poczty e-mail.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: arrow
pl-PL: strzałka

en: Get shareable link
pl-PL: Uzyskaj link do udostępnienia

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
pl-PL: Otrzymujesz błąd "Nie znaleziono strony" podczas uzyskiwania dostępu do zakładki Kupony na stronie Moje konto?

en: Gift Card
pl-PL: Karta podarunkowa

en: Gift Card discount is inclusive of tax
pl-PL: Zniżka na kartę podarunkową obejmuje podatek

en: Gift a product via coupon
pl-PL: Podaruj produkt za pomocą kuponu

en: Gift box
pl-PL: Pudełko upominkowe

en: Gift card
pl-PL: Karta podarunkowa

en: Gift cards
pl-PL: Karty podarunkowe

[ctx: Gift selection notice]
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
pl-PL: Wybierz swój prezent teraz z kuponem %1$s! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
pl-PL: Kliknij tutaj, aby wybrać kwalifikujący się produkt.

en: Gift to someone else
pl-PL: Prezent dla kogoś innego

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
pl-PL: Nadaj alternatywną pojedynczą nazwę dla Store Credit / Gift Certificate. Ta etykieta zmieni tylko nazwę Store Credit / Gift Certificate używaną we wtyczce Smart Coupons. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Czytaj więcej] </small></a>

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
pl-PL: Rozdaj rabat lub kredyt przy rejestracji subskrypcji, rozdaj powtarzające się rabaty lub kredyty, zastosuj kredyt podczas rejestracji, automatyczna płatność za odnowienia z kredytu (Uwaga: W przypadku korzystania z PayPal Standard Gateway kredyt sklepowy można zastosować tylko podczas rejestracji. Automatyczna płatność za odnowienia z kredytu nie będzie działać w przypadku PayPal Standard Gateway).

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
pl-PL: Udzielaj większych rabatów bez uszczerbku dla swoich zysków. Zaoferuj kupon z procentową zniżką do określonej wartości. Przykład - 50% zniżki do 100 USD.

en: Give discounts to customers for next purchase
pl-PL: Udzielanie klientom rabatów na kolejne zakupy

en: Give plural name for the above singular name.
pl-PL: Podaj nazwę w liczbie mnogiej dla powyższej nazwy w liczbie pojedynczej.

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
pl-PL: Cieszymy się, że jesteś na pokładzie. Mamy nadzieję, że inteligentne kupony WooCommerce przyczynią się do pożądanego sukcesu 🏆

en: Go to Coupons dashboard %s
pl-PL: Przejdź do panelu kuponów %s

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
pl-PL: Przejdź do WordPress -&gt; Ustawienia -&gt; Permalinki i kliknij Zapisz ustawienia.

en: Gold
pl-PL: Złoto

en: Great News!
pl-PL: Wspaniała wiadomość!

en: HH:MM
pl-PL: GG:MM

en: Have a feature request? Submit it %s.
pl-PL: Masz prośbę dotyczącą funkcji? Prześlij go %s.

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
pl-PL: Cześć! Prześlij plik CSV ze szczegółami kuponów, aby zaimportować je do swojego sklepu.

en: Hide this notice
pl-PL: Ukryj to powiadomienie

en: Highest priced qualifying product in cart
pl-PL: Kwalifikujący się produkt o najwyższej cenie w koszyku

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
pl-PL: Jak mogę ponownie wysłać kupon na kartę podarunkową zakupioną przez klientów?

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
pl-PL: Jak działa automatyczna płatność kredytem sklepowym w przypadku subskrypcji?

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
pl-PL: Ile kuponów (maksymalnie) powinno być wyświetlanych na stronie koszyka, kasy i mojego konta? Jeśli zostanie ustawiona wartość 0 (zero), kupony nie będą w ogóle wyświetlane na stronie.

en: How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link
pl-PL: Jak zastosować pojedynczy lub wiele kuponów po kliknięciu łącza?

en: How to Configure BOGO
pl-PL: Jak skonfigurować BOGO

en: How to Print Coupons
pl-PL: Jak drukować kupony

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
pl-PL: Jak zmienić teksty wiadomości e-mail wysyłanych ze Smart Coupons?

en: How to override email template
pl-PL: Jak zmienić szablon wiadomości e-mail

en: How to translate texts from Smart Coupons?
pl-PL: Jak przetłumaczyć teksty ze Smart Coupons?

en: How to use Smart Coupons the best way
pl-PL: Jak najlepiej korzystać z kuponów Smart Coupons?

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
pl-PL: Pospiesz się. Szybko! Na całą gamę produktów.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
pl-PL: Używam WPML i WPML zapewnia obsługę wielu walut, ale Smart Coupons zmienia tylko symbol waluty, a wartość ceny pozostaje taka sama. Czy Smart Coupons może zmienić symbol waluty i powiązaną z nim wartość ceny?

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
pl-PL: Jeśli opcja ta jest włączona, istniejące kupony pasujące do kodu kuponu zostaną zaktualizowane. Kupony, które nie istnieją, zostaną pominięte.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
pl-PL: Jeśli jesteś odwiedzającym: Uzyskujemy dostęp do rozliczeniowego adresu e-mail wprowadzonego podczas zakupu

en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
pl-PL: Jeśli masz jakiekolwiek problemy, prosimy o %s z konta WooCommerce.

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
pl-PL: Jeśli jesteś zalogowany: Uzyskujemy dostęp do rozliczeniowego adresu e-mail zapisanego na koncie użytkownika &amp; rozliczeniowego adresu e-mail wprowadzonego podczas zakupu

en: If you want to import coupon through file, the file should be like
pl-PL: Jeśli chcesz zaimportować kupon za pośrednictwem pliku, plik powinien wyglądać następująco

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
pl-PL: Jeśli chcesz ograniczyć kupon do określonych lokalizacji, wprowadź tutaj dozwolone lokalizacje. Nazwy krajów i stanów zostaną uzupełnione automatycznie. Wprowadź nazwy miast, wpisując je w całości. Częściowe nazwy też są w porządku.

en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
pl-PL: Jeśli sklep korzysta z %s, a klient zakupił subskrypcję przy użyciu kredytu sklepowego. Jeśli ten kredyt sklepowy ma saldo, sklep automatycznie użyje go do odnowienia tej subskrypcji.

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
pl-PL: Importuj <strong>kupony</strong> do swojego sklepu za pomocą pliku csv.

en: Import Coupons
pl-PL: Kupony importowe

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
pl-PL: Importuj i eksportuj unikalne kupony zbiorczo przez CSV. Udostępniaj kody kuponów w witrynach z ofertami lub wysyłaj je pocztą e-mail do swoich klientów.

en: Import complete - imported
pl-PL: Import zakończony - zaimportowano

en: Import-Export
pl-PL: Import-eksport

en: Important
pl-PL: Ważne

en: Important setting
pl-PL: Ważne ustawienie

en: Include
pl-PL: Zawierać

en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
pl-PL: Dołącz szczegóły kuponu na stronie produktu, dla produktów, które wydają kupony %s

en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
pl-PL: Uwzględnij kupony otrzymane od innych osób na stronie Moje konto &gt; Kupony %s

en: Include in email?
pl-PL: Dołączyć do wiadomości e-mail?

en: Include tax in the amount of the generated %s
pl-PL: Uwzględnij podatek w kwocie wygenerowanych %s

en: Include tax in the amount of the generated gift card
pl-PL: Uwzględnij podatek w kwocie wygenerowanej karty podarunkowej

en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
pl-PL: Nieprawidłowy format daty wygaśnięcia kuponu "%1$s". Wprowadzona data to %2$s. Oczekiwany format daty: RRRR-MM-DD

en: Individual USe
pl-PL: Indywidualne użycie

en: Insane deal
pl-PL: Szalona transakcja

en: Insert Shortcode
pl-PL: Wstaw kod skrótu

en: Invalid %s refund amount
pl-PL: Nieprawidłowa kwota zwrotu %s

en: Invalid / Used Coupons
pl-PL: Nieważne / wykorzystane kupony

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
pl-PL: Nieprawidłowy plik CSV. Upewnij się, że plik CSV zawiera wszystkie kolumny, wiersz nagłówka i dane w prawidłowym formacie.

en: Invalid amount.
pl-PL: Nieprawidłowa kwota.

en: Invalid email address.
pl-PL: Nieprawidłowy adres e-mail.

en: Invalid email format.
pl-PL: Nieprawidłowy format wiadomości e-mail.

en: Is Email Coupon Message
pl-PL: Czy wiadomość e-mail z kuponem

en: Is Pick Price of Product
pl-PL: Czy cena produktu wynosi

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
pl-PL: Czy Smart Coupons jest kompatybilny z WPML?

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
pl-PL: Czy Smart Coupons jest kompatybilny z subskrypcjami WooCommerce?

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
pl-PL: Czy możliwe jest posiadanie kuponu dla każdego wariantu produktu zmiennego?

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
pl-PL: Czy możliwe jest częściowe opłacenie subskrypcji za pomocą kredytu sklepowego, a pozostałą część za pomocą innej metody?

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
pl-PL: Czy istnieje plik referencyjny do tworzenia pliku importu kuponów?

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
pl-PL: Wygląda na to, że rozszerzenie PHP "fileinfo" nie jest zainstalowane, skonfigurowane lub dostępne.

en: Know Smart Coupons
pl-PL: Poznaj inteligentne kupony

en: Labels
pl-PL: Etykiety

en: Later
pl-PL: Później

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
pl-PL: Dowiedz się, jak skonfigurować sprzedaż kredytów sklepowych w dowolnej kwocie

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
pl-PL: Dowiedz się, jak stworzyć ofertę typu "kup jeden, a otrzymasz jeden" (BOGO), aby zwiększyć sprzedaż i przyciągnąć klientów.

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
pl-PL: Dowiedz się, jak zaoferować kartę podarunkową o wartości 100 USD za jedyne 90 USD

en: Less details
pl-PL: Mniej szczegółów

en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
pl-PL: Pozwól klientom kupować u Ciebie karty podarunkowe lub wystawiaj kredyty sklepowe, które Twoi użytkownicy mogą zrealizować przy bieżącym lub kolejnym zakupie. Zobacz jak: %1$s lub %2$s

en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
pl-PL: Spodobał Ci się WooCommerce Smart Coupons? Zostaw nam %s. Z góry ogromne podziękowania od WooCommerce i StoreApps!

en: Limit Usage to X Items
pl-PL: Ograniczenie użycia do X elementów

en: Limited Time Offer!
pl-PL: Oferta ograniczona czasowo!

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
pl-PL: Skontaktuj się z naszym zespołem wsparcia

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
pl-PL: Wyświetl zaplanowane działanie

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
pl-PL: Lista kuponów i ich szczegółów, które otrzymałeś od sklepu. Kliknij kupon, aby zobaczyć szczegóły.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
pl-PL: Lista kuponów, które są ważne i dostępne do wykorzystania. Kliknij kupon, aby z niego skorzystać. Kupon rabatowy będzie widoczny tylko wtedy, gdy w koszyku znajduje się co najmniej jeden produkt.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
pl-PL: Lista kuponów, których nie można wykorzystać. Powodem mogą być ograniczenia użytkowania, limity użytkowania, data wygaśnięcia.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
pl-PL: Lista wykluczonych e-maili rozliczeniowych do sprawdzenia po złożeniu zamówienia. Oddziel adresy e-mail przecinkami. Możesz także użyć gwiazdki (*), aby dopasować części wiadomości e-mail. Na przykład "*@gmail.com" będzie pasować do wszystkich adresów gmail.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pl-PL: Załadować informacje rozliczeniowe klienta? Spowoduje to usunięcie wszelkich aktualnie wprowadzonych informacji rozliczeniowych.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pl-PL: Załadować informacje o wysyłce klienta? Spowoduje to usunięcie wszelkich aktualnie wprowadzonych informacji o wysyłce.

en: Locations lookup in
pl-PL: Wyszukiwanie lokalizacji w

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
en: Batch stopped due to health status in task: %s
pl-PL: Partia zatrzymana z powodu stanu zdrowia w zadaniu: %s

en: Make a duplicate from this coupon
pl-PL: Utwórz duplikat z tego kuponu

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
pl-PL: Spraw, by korzystanie z kuponów przez klientów było łatwe i proste

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
pl-PL: Upewnij się, że korzystanie z kuponów jest włączone w Twoim sklepie. Możesz znaleźć to ustawienie

en: Make sure you are using the
pl-PL: Upewnij się, że używasz

en: Manage Coupon Reminder Emails
pl-PL: Zarządzanie wiadomościami e-mail z przypomnieniami o kuponach

en: Manage coupon categories
pl-PL: Zarządzanie kategoriami kuponów

en: Match for location in
pl-PL: Dopasowanie do lokalizacji w

en: Max discount
pl-PL: Maksymalny rabat

en: Max discount (%s)
pl-PL: Maksymalny rabat (%s)

en: Maximum Spend
pl-PL: Maksymalny wydatek

en: Maximum file size
pl-PL: Maksymalny rozmiar pliku

en: Maximum quantity
pl-PL: Maksymalna ilość

en: Menu Order
pl-PL: Menu Zamówienie

en: Message
pl-PL: Wiadomość

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
pl-PL: Aktualizacja bazy danych %1$s nie powiodła się. Może to być spowodowane problemami z serwerem lub konfiguracją. Kliknij przycisk "Uruchom ponownie aktualizację", aby spróbować ponownie. Jeśli problem nie ustąpi, %2$s w celu uzyskania pomocy.

[ctx: Message for the combo coupons feature admin notice]
en: Now control which coupons can or can’t be used together. With Combo Coupons, create smarter discount rules to stack or restrict coupon usage based on your strategy — right from the coupon settings.
pl-PL: Teraz możesz kontrolować, które kupony mogą lub nie mogą być używane razem. Dzięki kuponom Combo możesz tworzyć inteligentniejsze reguły rabatowe, aby łączyć lub ograniczać wykorzystanie kuponów w oparciu o swoją strategię - bezpośrednio w ustawieniach kuponu.

[ctx: Message for the new feature admin notice, introducing the coupon expiry reminder]
en: %s is excited to introduce the new Coupon Expiry Reminders! Now, you can automatically send reminder emails to your customers before their coupons expire. Ensure they never miss out on a discount by setting up reminders in the Smart Coupons - Expiry Reminder section.
pl-PL: %s z przyjemnością przedstawia nowe przypomnienia o wygaśnięciu kuponów! Teraz możesz automatycznie wysyłać e-maile z przypomnieniem do swoich klientów przed wygaśnięciem ich kuponów. Upewnij się, że nigdy nie przegapią zniżki, ustawiając przypomnienia w sekcji Smart Coupons - Expiry Reminder.

en: Message:
pl-PL: Wiadomość:

en: Minimum Spend
pl-PL: Minimalne wydatki

en: Minimum quantity
pl-PL: Minimalna ilość

en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
pl-PL: Brakujące meta dla typu rabatu "%s" ustawione pomyślnie!

en: Months
pl-PL: Miesiące

en: More details
pl-PL: Więcej szczegółów

en: My Account page
pl-PL: Strona Moje konto

en: N/A
pl-PL: NIE DOTYCZY

en: Name
pl-PL: Nazwa

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
pl-PL: Potrzebujesz dużo kuponów? Możesz to łatwo zrobić dzięki Smart Coupons.

en: Network error:
pl-PL: Błąd sieci:

en: Never expires
pl-PL: Nigdy nie wygasa

en: Never show again
pl-PL: Nigdy więcej nie pokazuj

en: New coupon category name
pl-PL: Nowa nazwa kategorii kuponów

en: New feature
pl-PL: Nowa funkcja

en: No coupon categories found
pl-PL: Nie znaleziono kategorii kuponów

en: No coupon code found.
pl-PL: Nie znaleziono kodu kuponu.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
pl-PL: Nie przekazano żadnych identyfikatorów kuponów.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
pl-PL: Nie dostarczono żadnego kuponu do zduplikowania!

en: No customer selected
pl-PL: Nie wybrano żadnego klienta

en: No email provided.
pl-PL: Nie podano adresu e-mail.

en: No maximum
pl-PL: Brak maksimum

en: No minimum
pl-PL: Brak minimum

en: No payment methods
pl-PL: Brak metod płatności

en: No product attributes
pl-PL: Brak atrybutów produktu

en: No restrictions
pl-PL: Brak ograniczeń

en: No search term specified.
pl-PL: Nie określono wyszukiwanego hasła.

en: No shipping methods
pl-PL: Brak metod wysyłki

en: No user roles
pl-PL: Brak ról użytkowników

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit's balance. If store credit's balance is more than subscription's total then your bank account or credit card will not be charged.
pl-PL: Nie, jest to możliwe tylko w przypadkach, gdy kwota subskrypcji jest wyższa niż saldo kredytu sklepowego. Jeśli saldo kredytu sklepowego jest większe niż suma subskrypcji, konto bankowe lub karta kredytowa nie zostaną obciążone.

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
pl-PL: Kod kuponu nie powinien zawierać spacji w nazwie, np. kod kuponu powinien mieć postać "gift-certificate", a nie "gift certificate".

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
pl-PL: Weryfikacja nonce nie powiodła się dla akcji "wc_sc_refund_store_credit".

en: Nonce verification failed.
pl-PL: Weryfikacja nonce nie powiodła się.

en: Not valid for %s
pl-PL: Nieważne dla %s

en: Not valid for category %s
pl-PL: Nie dotyczy kategorii %s

en: Not valid for sale items
pl-PL: Nie dotyczy produktów wyprzedażowych

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
pl-PL: Jeszcze nie, ale trwają nad tym prace. Znajdziesz to w późniejszych wersjach.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
pl-PL: Uwaga: Jeśli jakikolwiek kupon z pliku CSV już istnieje w sklepie, nie zaktualizuje on istniejącego kuponu, zamiast tego zostanie zaimportowany nowy kupon, a poprzedni kupon z tym samym kodem stanie się nieaktywny.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
pl-PL: Uwaga: WP CRON został wyłączony w Twojej instalacji, co może uniemożliwić ukończenie tej aktualizacji.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
pl-PL: Wprowadź ważny kod kuponu.

en: Notification
pl-PL: Powiadomienie

en: Now
pl-PL: Teraz

en: Number of characters in auto-generated coupon code
pl-PL: Liczba znaków w automatycznie wygenerowanym kodzie kuponu

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
pl-PL: Liczba znaków w automatycznie wygenerowanym kodzie kuponu będzie ograniczona do tej liczby, z wyłączeniem prefiksu i/lub sufiksu. Domyślna długość to 13. Zaleca się utrzymanie tej liczby w zakresie od 10 do 15, aby uniknąć duplikacji kodu kuponu.

en: Number of coupons to generate
pl-PL: Liczba kuponów do wygenerowania

en: Number of coupons to show
pl-PL: Liczba kuponów do wyświetlenia

en: OR
pl-PL: LUB

en: On Cart/Checkout pages
pl-PL: Na stronach koszyka/kasy

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
pl-PL: Obsługiwane są tylko pliki CSV. Przesłany typ pliku to:

en: Open in a new tab
pl-PL: Otwórz w nowej karcie

en: Optional coupon code format
pl-PL: Opcjonalny format kodu kuponu

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
pl-PL: Szczegóły kuponu zostały wysłane ręcznie.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
pl-PL: Kupony zostały ręcznie zregenerowane i wysłane.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
pl-PL: Kupony regenerowane ręcznie.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
pl-PL: Regeneracja i ponowne wysyłanie wiadomości e-mail z kuponami

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
pl-PL: Kupony Regenerate

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
pl-PL: Ponowne wysyłanie wiadomości e-mail z kuponami

en: Order paid by %s
pl-PL: Zamówienie opłacone przez %s

en: Order paid by store credit.
pl-PL: Zamówienie opłacone kredytem sklepowym.

en: Original amount
pl-PL: Kwota początkowa

en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
pl-PL: Brak rozszerzenia PHP %s lub jest ono niedostępne. Jest ono wymagane do bezpiecznego importu kuponów.

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
pl-PL: Warunki inteligentnych kuponów

en: Parent coupon category
pl-PL: Kategoria kuponu nadrzędnego

en: Parent coupon category:
pl-PL: Kategoria kuponu nadrzędnego:

en: Payment methods
pl-PL: Metody płatności

en: Pick a delivery date & time
pl-PL: Wybierz datę i godzinę dostawy

en: Pick any item today for %s off.
pl-PL: Wybierz dowolny produkt dzisiaj, aby uzyskać %s zniżki.

en: Please consider
pl-PL: Prosimy o rozważenie

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
pl-PL: Wprowadź prawidłową wartość dla Liczba kuponów do wygenerowania

en: Please enter in a value less than the regular price.
pl-PL: Wprowadź wartość niższą niż cena regularna.

en: Please enter in country code with two capital letters.
pl-PL: Wprowadź kod kraju, używając dwóch wielkich liter.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
pl-PL: Wprowadź w formacie dziesiętnym (%s) bez separatorów tysięcy.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
pl-PL: Wprowadź w formacie dziesiętnym (%s) bez separatorów tysięcy i symboli walutowych.

en: Please select at least one coupon to print.
pl-PL: Wybierz co najmniej jeden kupon do wydrukowania.

en: Please select some categories
pl-PL: Wybierz niektóre kategorie

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
pl-PL: Wybierz niektóre kategorie w ograniczeniach "Kategorie produktów" powyżej...

en: Please select some items.
pl-PL: Wybierz niektóre elementy.

en: Please select some products
pl-PL: Wybierz niektóre produkty

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
pl-PL: Wybierz niektóre produkty w ograniczeniach "Produkty" powyżej...

en: Please try again later.
pl-PL: Spróbuj ponownie później.

en: Please update WooCommerce to the latest version
pl-PL: Zaktualizuj WooCommerce do najnowszej wersji

en: Plural name
pl-PL: Liczba mnoga

en: Polylang plugin is required for this functionality.
pl-PL: Wtyczka Polylang jest wymagana dla tej funkcjonalności.

[ctx: Popup description]
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
pl-PL: Zrealizuj swój "%1$s" i wybierz 1 produkt z %2$d opcji z %3$s %4$s %5$s zniżką.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
pl-PL: Wybierz opcję.

en: Post Date
pl-PL: Data publikacji

en: Post Excerpt
pl-PL: Fragment postu

en: Post Parent
pl-PL: Rodzic pocztowy

en: Post Status
pl-PL: Status postu

en: Prefix
pl-PL: Prefiks

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
pl-PL: Kod kuponu

en: Preview
pl-PL: Podgląd

en: Preview Email
pl-PL: Podgląd wiadomości e-mail

en: Prices entered with tax
pl-PL: Ceny podane z podatkiem

en: Print
pl-PL: Drukuj

en: Print coupon
pl-PL: Kupon do wydrukowania

en: Print selected coupons
pl-PL: Drukuj wybrane kupony

en: Printing coupons
pl-PL: Drukowanie kuponów

en: Product
pl-PL: Produkt

en: Product Attributes
pl-PL: Atrybuty produktu

en: Product Discount
pl-PL: Rabat na produkt

en: Product IDs
pl-PL: Identyfikatory produktów

en: Product attributes
pl-PL: Atrybuty produktu

en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
pl-PL: Atrybuty produktu, do których zostanie zastosowany kupon lub które muszą znajdować się w koszyku, aby można było zastosować %s.

en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
pl-PL: Atrybuty produktu, do których kupon nie zostanie zastosowany lub które nie mogą znajdować się w koszyku, aby zastosować %s.

en: Product categories
pl-PL: Kategorie produktów

en: Product quantity based restrictions
pl-PL: Ograniczenia oparte na ilości produktu

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
pl-PL: Taksonomie produktów, do których będzie miał zastosowanie kupon, lub jego dostępność w koszyku w celu zastosowania "Stałego rabatu w koszyku", w zależności od tego, czy taksonomie są uwzględnione, czy wykluczone.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
pl-PL: Taksonomie produktów, do których kupon będzie miał zastosowanie, lub ich dostępność w koszyku w celu zastosowania "Stałego rabatu w koszyku", w zależności od tego, czy taksonomie są uwzględnione, czy wykluczone. Wszystkie wybrane tutaj taksonomie powinny być ważne, aby kupon był ważny.

en: Products
pl-PL: Produkty

en: Progress
pl-PL: Postęp

en: Promotion
pl-PL: Promocja

en: Purchase %s worth
pl-PL: Wartość zakupu %s

en: Purchase credit worth
pl-PL: Wartość kredytu na zakup

en: Quickly create and email %s to one or more people.
pl-PL: Szybkie tworzenie i wysyłanie wiadomości e-mail %s do jednej lub wielu osób.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
pl-PL: Szybko twórz i wysyłaj pocztą elektroniczną Store Credit lub Gift Card do jednej lub wielu osób.

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
pl-PL: Zaplanowana data i godzina kuponów

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
pl-PL: Adres e-mail odbiorców

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
pl-PL: Wiadomość dla odbiorcy kuponu

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
pl-PL: Czy wysłać kupony teraz, czy zaplanować na później.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
pl-PL: Możliwość wysyłania kuponów tylko do jednej osoby lub do wielu osób.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
pl-PL: Czy wysłać kupony do kogoś innego.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
pl-PL: Gotowy do importu? Wybierz plik .csv, a następnie kliknij przycisk "Prześlij plik".

en: Receiver
pl-PL: Odbiornik

en: Recurring subscriptions
pl-PL: Subskrypcje cykliczne

en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
pl-PL: Zrealizuj swój "%1$s" i wybierz 1 produkt z %2$d opcji z %3$s %4$s %5$s zniżką

en: Refund %1$s - %2$s
pl-PL: Zwrot %1$s - %2$s

en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
pl-PL: Zwrot %1$s - %2$s do %3$s

en: Remind me after a month
pl-PL: Przypomnij mi po miesiącu

en: Remove
pl-PL: Usunąć

en: Remove taxonomy restriction
pl-PL: Usunięcie ograniczenia taksonomii

en: Remove this attribute?
pl-PL: Usunąć ten atrybut?

en: Remove this item meta?
pl-PL: Usunąć ten element meta?

en: Removed Coupon Personal Data
pl-PL: Usunięte dane osobowe kuponu

en: Removed Order Personal Data
pl-PL: Usunięte dane osobowe zamówienia

en: Removed User Personal Data
pl-PL: Usunięte dane osobowe użytkownika

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
pl-PL: Odnowione zamówienia nie powinny generować kuponów, nawet jeśli zawierają produkt, który wydaje kupony.

en: Required
pl-PL: Wymagane

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
pl-PL: Zachowaj kredyt sklepowy/bon podarunkowy

en: Review
pl-PL: Recenzja

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
pl-PL: Rola użytkowników, dla których kupon nie jest ważny. Pozostaw puste, jeśli chcesz, aby kupon był ważny dla użytkowników z dowolną rolą.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
pl-PL: Rola użytkowników, dla których kupon jest ważny. Pozostaw puste, jeśli kupon ma być ważny dla użytkowników z dowolną rolą.

en: Rose Pink
pl-PL: Różowy

en: Rounding
pl-PL: Zaokrąglanie

en: Scheduled email heading
pl-PL: Zaplanowany nagłówek wiadomości e-mail

en: Scheduled email subject
pl-PL: Zaplanowany temat wiadomości e-mail

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
pl-PL: Wyszukaj i wybierz kupon, który chcesz wyświetlić jako powiadomienie sklepu. Opis wybranego kuponu zostanie wyświetlony wraz z kodem kuponu (jeśli jest ustawiony), w przeciwnym razie opis zostanie wygenerowany automatycznie. Aby wyłączyć tę funkcję, pozostaw to pole puste.

en: Search coupon categories
pl-PL: Wyszukaj kategorie kuponów

en: Search coupon...
pl-PL: Wyszukaj kupon...

en: Search for a coupon&hellip;
pl-PL: Wyszukaj kupon...

en: Search for a coupon...
pl-PL: Wyszukaj kupon...

en: Search for a product&hellip;
pl-PL: Wyszukiwanie produktu...

en: See coupon search limitations
pl-PL: Zobacz ograniczenia wyszukiwania kuponów

en: See how
pl-PL: Zobacz jak

en: Select options
pl-PL: Wybierz opcje

en: Select order status&hellip;
pl-PL: Wybierz status zamówienia...

en: Select product attributes...
pl-PL: Wybierz atrybuty produktu...

en: Sell %s at less price?
pl-PL: Sprzedawać %s po niższej cenie?

en: Sell gift cards at less price?
pl-PL: Sprzedawać karty podarunkowe po niższej cenie?

en: Sell or issue store credit / gift cards
pl-PL: Sprzedaż lub wydawanie kart kredytowych / upominkowych

en: Send
pl-PL: Wyślij

en: Send %s
pl-PL: Wyślij %s

en: Send Coupon Form
pl-PL: Wyślij formularz kuponu

en: Send Coupons to...
pl-PL: Wyślij kupony do...

en: Send Store Credit
pl-PL: Wyślij kredyt sklepowy

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
pl-PL: Wyślij wiadomość e-mail z potwierdzeniem do kupującego. Jedna wiadomość e-mail na klienta.

en: Send coupon form
pl-PL: Wyślij formularz kuponu

en: Send coupons on renewals?
pl-PL: Wysyłasz kupony przy odnowieniach?

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
pl-PL: Wysyłaj tylko jedną wiadomość e-mail zamiast wielu, gdy wygenerowano wiele kuponów dla tego samego odbiorcy.

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
pl-PL: Wysyłaj tylko jedną wiadomość e-mail zamiast wielu, gdy na jednego odbiorcę przypada wiele wygenerowanych kuponów.

en: Send to
pl-PL: Wyślij do

en: Send to different people
pl-PL: Wysyłanie do różnych osób

en: Send to me
pl-PL: Wyślij do mnie

en: Send to one person
pl-PL: Wyślij do jednej osoby

en: Sender
pl-PL: Nadawca

en: Set a maximum discount limit
pl-PL: Ustaw maksymalny limit rabatu

en: Setting
pl-PL: Ustawienie

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
pl-PL: Ustawienie "Włącz używanie kodów kuponów" jest wyłączone.

en: Settings
pl-PL: Ustawienia

en: Shipment
pl-PL: Wysyłka

en: Shipping Locations
pl-PL: Lokalizacje wysyłki

en: Shipping address
pl-PL: Adres wysyłki

en: Shipping methods
pl-PL: Metody wysyłki

en: Shop now!
pl-PL: Kup teraz!

en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
pl-PL: Wyświetlanie kuponów dostępnych dla klientów na stronie Moje konto &gt; Kupony %s

en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
pl-PL: Pokaż nieważne lub wykorzystane kupony w sekcji Moje konto &gt; Kupony %s

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
pl-PL: Pokaż tylko ważne kupony klientowi (jeśli jest zalogowany) na stronie koszyka, kasy i mojego konta. Kupony można zastosować jednym kliknięciem. Nie trzeba więc pamiętać kodu kuponu ani kopiować-wklejać.

en: Show to everyone?
pl-PL: Pokazać wszystkim?

en: Simplest method is by installing
pl-PL: Najprostszą metodą jest instalacja

en: Singular name
pl-PL: Nazwa w liczbie pojedynczej

en: Skipped
pl-PL: Pominięto

en: Smart Coupon
pl-PL: Inteligentny kupon

en: Smart Coupon's fields are broken?
pl-PL: Pola Smart Coupon są uszkodzone?

en: Smart Coupons
pl-PL: Inteligentne kupony

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
pl-PL: Smart Coupons - wiadomość e-mail z potwierdzeniem

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
pl-PL: Inteligentne kupony - automatycznie generowany kupon e-mail

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
pl-PL: Smart Coupons - Połączone automatycznie generowane kupony e-mail

en: Smart Coupons Settings
pl-PL: Ustawienia inteligentnych kuponów

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
pl-PL: Inteligentne kupony pozwalają kuponom stać się automatycznym/interaktywnym systemem.

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
pl-PL: Smart Coupons stworzył dla ciebie stronę z warunkami kuponu (używaną podczas drukowania kuponu). Edytuj ją zgodnie z wymaganiami od

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
pl-PL: Smart Coupons to potężne rozszerzenie, zbudowane na kuponach WooCommerce. Dodaje nowy typ rabatu - Store Credit - i zaawansowaną funkcjonalność do domyślnych kuponów.

en: Smart Coupons is not sending emails.
pl-PL: Smart Coupons nie wysyła wiadomości e-mail.

en: Smart Coupons related settings
pl-PL: Ustawienia związane z kuponami Smart Coupons

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
pl-PL: Smart Coupons wysyła wiadomość e-mail dopiero po zakończeniu zamówienia. Upewnij się więc, że wysyłanie wiadomości e-mail z potwierdzeniem zamówienia jest włączone. Jeśli jest włączona, upewnij się, że wszystkie ustawienia kuponów, produktów są na swoim miejscu. Sprawdź również, zmieniając motyw.

en: Smart Coupons settings
pl-PL: Ustawienia inteligentnych kuponów

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
pl-PL: Smart Coupons wykorzystuje zaczepy na stronie koszyka, kasy i mojego konta do wyświetlania dostępnych kuponów. Jeśli twój szablon nie używa tych haczyków w szablonie koszyka, kasy i mojego konta, kupony nie będą wyświetlane.

en: Smart Coupons: Restrictions
pl-PL: Kupony Smart: Ograniczenia

en: Some values required for $item_id & $item_key
pl-PL: Niektóre wartości wymagane dla $item_id i $item_key

en: Some values required for $post_id & $meta_key
pl-PL: Niektóre wartości wymagane dla $post_id i $meta_key

en: Sorry, No coupons available for you.
pl-PL: Przepraszamy, kupony nie są dostępne.

en: Sorry, there has been an error.
pl-PL: Przepraszamy, wystąpił błąd.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
pl-PL: Przepraszamy, ten kupon nie dotyczy wybranych produktów.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
pl-PL: Przepraszamy, ten kupon nie ma zastosowania do %1$s: %2$s.

en: Spanish Orange
pl-PL: Hiszpańska pomarańcza

en: Special
pl-PL: Specjalne

en: Spend at least %s
pl-PL: Wydać co najmniej %s

en: Spend up to %s
pl-PL: Wydatki do %s

en: Start this tour
pl-PL: Rozpocznij tę wycieczkę

en: Store Credit
pl-PL: Kredyt sklepowy

en: Store Credit / Gift Card Balance
pl-PL: Saldo kredytu sklepowego / karty podarunkowej

en: Store Credit / Gift Certificate
pl-PL: Kredyt sklepowy / bon upominkowy

en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
pl-PL: Kredyt sklepowy / bon upominkowy wysłany pomyślnie.

en: Store Credit Used
pl-PL: Wykorzystany kredyt sklepowy

en: Store Credit Used:
pl-PL: Wykorzystany kredyt sklepowy:

en: Store Credit of
pl-PL: Kredyt sklepowy w wysokości

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
pl-PL: Domyślnym zachowaniem kredytu sklepowego jest automatyczne generowanie, ponieważ podczas korzystania z kredytu sklepowego jego saldo stale się zmniejsza. Dlatego powinien on być automatycznie tworzony dla każdego użytkownika.

en: Store Credit/Gift Certificate
pl-PL: Kredyt sklepowy/bon podarunkowy

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
pl-PL: Kredyt sklepowy/kupon podarunkowy - dane kuponu

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
pl-PL: Kredyt sklepowy/kupon podarunkowy - dane zamówienia

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
pl-PL: Kredyt sklepowy/kupon podarunkowy, które są przechowywane dla klientów za pośrednictwem kuponów. Jeśli zostaną one usunięte, klient nie będzie mógł z nich skorzystać.

en: Store Credit:
pl-PL: Kredyt sklepowy:

en: Store Credits
pl-PL: Kredyty sklepowe

en: Store Credits / Gift Cards
pl-PL: Kredyty sklepowe / karty podarunkowe

en: Store credit
pl-PL: Kredyt w sklepie

en: Style 1
pl-PL: Styl 1

en: Style 2
pl-PL: Styl 2

en: Style 3
pl-PL: Styl 3

en: Style 4
pl-PL: Styl 4

en: Style 5
pl-PL: Styl 5

en: Style 6
pl-PL: Styl 6

en: Style for coupon in email.
pl-PL: Styl kuponu w wiadomości e-mail.

en: Style for email
pl-PL: Styl dla wiadomości e-mail

en: Style for store notice
pl-PL: Styl ogłoszenia w sklepie

en: Styles
pl-PL: Style

en: Subject
pl-PL: Przedmiot

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
pl-PL: Metoda płatności została pomyślnie zaktualizowana, a kupony zweryfikowane.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
en: "%s" has been added to your cart.
pl-PL: "%s" został dodany do Twojego koszyka.

en: Successfully
pl-PL: Pomyślnie

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
pl-PL: Pomyślnie wyczyszczono pamięć podręczną WooCommerce Smart Coupons!

en: Successfully updated store credit refund details.
pl-PL: Pomyślnie zaktualizowano szczegóły zwrotu środków z kredytu sklepowego.

en: Suffix
pl-PL: Przyrostek

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
pl-PL: został zastosowany do Twojego koszyka.

en: Super Savings!
pl-PL: Super oszczędności!

en: Support
pl-PL: Wsparcie

en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
pl-PL: Synchronizacja danych kuponu dla ID kuponu: %1$d nie powiodła się. Powód: %2$s

en: Table %s deleted successfully.
pl-PL: Tabela %s została pomyślnie usunięta.

en: Take a tour
pl-PL: Wybierz się na wycieczkę

en: Tax
pl-PL: Podatek

en: Taxonomy
pl-PL: Taksonomia

en: Taxonomy based restrictions
pl-PL: Ograniczenia oparte na taksonomii

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
pl-PL: Dziękujemy za zainstalowanie WooCommerce Smart Coupons

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
pl-PL: Plik CSV musi być zgodny z określonym formatem i zawierać wiersz nagłówka.

en: The coupon code already exists
pl-PL: Kod kuponu już istnieje

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
pl-PL: Kupony zostaną wysłane do odbiorców pocztą elektroniczną w wybranym dniu i godzinie

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
pl-PL: Aktualizacja bazy danych przebiega w tle i może zająć trochę czasu. Dotyczy tylko danych wtyczki WooCommerce Smart Coupons i nie wpłynie na istniejące dane.

en: The file does not exist, please try again.
pl-PL: Plik nie istnieje, spróbuj ponownie.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
pl-PL: Maksymalny rabat, jaki ten kupon może przyznać na koszyk.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
pl-PL: Kredyt sklepowy wygaśnie o godzinie 00:00:00 tego dnia.

en: The title for coupon receiver details block.
pl-PL: Tytuł bloku szczegółów odbiorcy kuponu.

en: The value should not be greater than
pl-PL: Wartość nie powinna być większa niż

en: The value should not be less than
pl-PL: Wartość nie powinna być mniejsza niż

en: There has been an error in sending %s.
pl-PL: Wystąpił błąd podczas wysyłania %s.

en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
pl-PL: Wystąpił błąd podczas wysyłania kredytu sklepowego / bonu upominkowego.

en: There is one file which is located inside the plugin. You can download the %1$s file from %2$s.
pl-PL: Wewnątrz wtyczki znajduje się jeden plik. Plik %1$s można pobrać ze strony %2$s.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
pl-PL: Te kupony zostaną przekazane klientom, którzy kupią ten produkt. Kod kuponu zostanie automatycznie wysłany na ich adres e-mail przy zakupie.

en: This Week Only!
pl-PL: Tylko w tym tygodniu!

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
pl-PL: Ta czynność spowoduje również zwrot wszystkich kredytów sklepowych zastosowanych do zamówienia.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
pl-PL: Ten kupon ma oczekujące wiadomości e-mail do wysłania. Usunięcie go spowoduje usunięcie również tych wiadomości e-mail. Czy na pewno chcesz usunąć ten kupon?

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
pl-PL: Ten kupon nie jest ważny dla wybranej metody wysyłki.

en: This coupon is not valid for you.
pl-PL: Ten kupon nie jest ważny dla Ciebie.

en: This coupon is valid for the first order only.
pl-PL: Kupon jest ważny tylko dla pierwszego zamówienia.

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
pl-PL: Ten formularz jest wyświetlany za pomocą haka dostępnego w szablonie Moje konto. Upewnij się, że szablon my-account szablonu zawiera wszystkie haki wymagane dla tego szablonu. Zaktualizuj szablon, jeśli nie jest zaktualizowany.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
pl-PL: Ten przewodnik pomoże ci stworzyć karty podarunkowe, ułatwiając klientom ich zakup i realizację, zwiększając sprzedaż i lojalność klientów.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
pl-PL: Ten przewodnik pokaże Ci, jak stworzyć atrakcyjną ofertę, która zachęci klientów do zakupu kart podarunkowych ze znaczną zniżką, zwiększając sprzedaż i zaangażowanie klientów.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
pl-PL: Ten przewodnik pokazuje, jak skonfigurować elastyczne opcje kredytu sklepowego, umożliwiając klientom zakup kredytu w dowolnych niestandardowych nominałach do wykorzystania w sklepie.

en: This is a sample coupon
pl-PL: To jest przykładowy kupon

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
pl-PL: Jest to nagłówek nad szczegółami kuponu wyświetlanymi na produktach, które wydają kupony.

en: This is the total credit used.
pl-PL: Jest to całkowity wykorzystany kredyt.

en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
pl-PL: To jest to, co będzie wyświetlane zamiast "Dodaj do koszyka" dla produktów, które sprzedają %s.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
pl-PL: Ta funkcja jest niedostępna do czasu zakończenia aktualizacji bazy danych WooCommerce Smart Coupons. Zaktualizuj bazę danych WooCommerce Smart Coupons, aby włączyć przypomnienia o wygaśnięciu kuponu.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
pl-PL: Taka ilość każdego produktu wybranego powyżej zostanie dodana do koszyka.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
pl-PL: Kod kuponu "%s" został już zastosowany! Dodaj kilka produktów do koszyka, aby zobaczyć zniżkę.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
pl-PL: Kod kuponu "%s" został pomyślnie zastosowany. Dodaj kilka produktów do koszyka, aby zobaczyć zniżkę.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
pl-PL: W tej sekcji przedstawiono ustawienia, które mają wpływ na funkcje Smart Coupons.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
pl-PL: Ten przewodnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces konfigurowania oferty BOGO, zapewniając, że Twoi klienci będą cieszyć się dużą wartością i wracać po więcej.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
pl-PL: To narzędzie wyczyści pamięć podręczną utworzoną przez WooCommerce Smart Coupons.

en: This will be over soon! Hurry.
pl-PL: To się wkrótce skończy! Pospiesz się.

en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
pl-PL: Będzie on używany, gdy ustawienie "WooCommerce &gt; Ustawienia &gt; Inteligentne kupony &gt; Zezwalaj na wysyłanie kuponów zgodnie z harmonogramem?" jest włączone. Dostępne symbole zastępcze: %s.

en: Ticket
pl-PL: Bilet

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
pl-PL: Czas, po którym kupon wygaśnie. Będzie to działać w połączeniu z datą wygaśnięcia kuponu.

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
pl-PL: Wybierz czas

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
pl-PL: Gotowe

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: HH:mm
pl-PL: GG:mm

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
pl-PL: Godzina

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
pl-PL: Mikrosekunda

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
pl-PL: Milisekunda

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Minute
pl-PL: Minuta

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
pl-PL: Teraz

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
pl-PL: Drugi

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
pl-PL: Czas

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
pl-PL: Strefa czasowa

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
pl-PL: Wybierz czas

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
pl-PL: Gotowe

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
pl-PL: Godzina

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
pl-PL: Mikrosekunda

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
pl-PL: Milisekunda

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Minute
pl-PL: Minuta

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
pl-PL: Teraz

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
pl-PL: Drugi

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
pl-PL: Czas

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
pl-PL: Strefa czasowa

en: Title
pl-PL: Tytuł

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
pl-PL: Powiązane kupony

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: ✨ New Feature: 🤝 Combo Coupons!
pl-PL: ✨ Nowa funkcja: 🤝 Kupony Combo!

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: 📢 <strong>Update:</strong> We've enhanced the layout and controls under <strong>Coupon data → Usage restrictions → Smart Coupons: Restrictions </strong> to make editing smoother and more user-friendly.
pl-PL: <strong>Aktualizacja:</strong> Ulepszyliśmy układ i elementy sterujące w sekcji <strong>Dane kuponu → Ograniczenia użytkowania → Inteligentne kupony: Ograniczenia </strong>, aby edycja była płynniejsza i bardziej przyjazna dla użytkownika.

[ctx: Title for the new feature admin notice]
en: ✨ New Feature Alert!
pl-PL: Powiadomienie o nowej funkcji!

en: Title of available coupons list on My Account page.
pl-PL: Tytuł listy dostępnych kuponów na stronie Moje konto.

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
pl-PL: Aby skorzystać ze zniżki, kliknij poniższy kupon(y):

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
pl-PL: Aby skorzystać ze zniżki, użyj poniższych kodów kuponów podczas płatności lub skopiuj i wklej poniższy adres URL i naciśnij enter w przeglądarce

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
pl-PL: Aby skorzystać ze zniżki, użyj poniższych kodów kuponów podczas płatności lub skopiuj i wklej poniższe adresy URL i naciśnij enter w przeglądarce

en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
pl-PL: Aby skorzystać ze zniżki, użyj kodu kuponu %s podczas płatności lub kliknij poniższy kupon:

en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
pl-PL: Aby skorzystać ze zniżki, użyj kodu kuponu %s podczas płatności lub skopiuj i wklej poniższy adres URL i naciśnij Enter w przeglądarce:

en: Top Smart Coupons features
pl-PL: Najważniejsze funkcje Smart Coupons

en: Total Credit Amount
pl-PL: Całkowita kwota kredytu

en: Type
pl-PL: Typ

en: URL of coupon should be like this:
pl-PL: Adres URL kuponu powinien wyglądać następująco:

en: Unauthorized
pl-PL: Nieautoryzowany

en: Uncheck
pl-PL: Odznacz

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
pl-PL: Odznaczona opcja "Automatyczne generowanie" w Store Credit nie zapisuje się? Czy jest ona zawsze zaznaczona?

en: Unlimited discount
pl-PL: Nieograniczony rabat

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
pl-PL: Aktualizacja bazy danych WooCommerce Smart Coupons

en: Update coupon category
pl-PL: Zaktualizuj kategorię kuponów

en: Update existing coupons
pl-PL: Aktualizacja istniejących kuponów

en: Upload file
pl-PL: Prześlij plik

en: Usage Count
pl-PL: Liczba użyć

en: Usage Limit
pl-PL: Limit użytkowania

en: Usage Limit Per User
pl-PL: Limit użycia na użytkownika

en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
pl-PL: Użyj %s zastosowanych w pierwszym zamówieniu subskrypcji dla kolejnych odnowień, aż kredyt osiągnie zero

en: Use code
pl-PL: Użyj kodu

en: Use code: %s
pl-PL: Użyj kodu: %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
pl-PL: Użyj przecinka ",", aby oddzielić wiele adresów e-mail.

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
pl-PL: Użyj karty podarunkowej wykorzystanej w pierwszym zamówieniu subskrypcji do kolejnych odnowień, aż kredyt osiągnie zero.

en: Used By
pl-PL: Używany przez

en: Used during coupon printing
pl-PL: Używany podczas drukowania kuponu

en: Used for variations
pl-PL: Używany do wariacji

en: Used in orders
pl-PL: Używane w zamówieniach

en: User Role
pl-PL: Rola użytkownika

en: Valid for %s
pl-PL: Obowiązuje dla %s

en: Valid for category %s
pl-PL: Ważne dla kategorii %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
pl-PL: Obowiązuje na całą gamę produktów. Kup wszystko w sklepie.

en: Valid order status for auto-generating coupon
pl-PL: Prawidłowy status zamówienia dla kuponu generowanego automatycznie

en: Validate quantity of
pl-PL: Sprawdź ilość

en: Validity Suffix
pl-PL: Sufiks ważności

en: Value(s)
pl-PL: Wartość(i)

en: View status
pl-PL: Wyświetl status

en: Visible on the product page
pl-PL: Widoczne na stronie produktu

en: Visit store
pl-PL: Odwiedź sklep

en: Visit store:
pl-PL: Odwiedź sklep:

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
pl-PL: Uwaga: WP CRON został wyłączony w Twojej instalacji, co może uniemożliwić ukończenie tej aktualizacji.

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
pl-PL: Przetwarzamy kupony w tle. Poczekaj przed rozpoczęciem nowego procesu.

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
pl-PL: Przechowujemy te dane, aby móc je przetwarzać w razie potrzeby.

en: Weeks
pl-PL: Tygodnie

en: Welcome to Smart Coupons
pl-PL: Witamy na stronie Smart Coupons

en: What is Smart Coupons?
pl-PL: Czym są inteligentne kupony?

en: What we access?
pl-PL: Do czego mamy dostęp?

en: What we store & why?
pl-PL: Co przechowujemy i dlaczego?

en: What's the URL to a coupon, so it's automatically inserted when visiting?
pl-PL: Jaki jest adres URL kuponu, aby był automatycznie wstawiany podczas odwiedzin?

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
pl-PL: Po zaznaczeniu i zastosowaniu, rabat ten zostanie automatycznie zastosowany do koszyka / zamówienia - bez konieczności znajomości / użycia kuponu przez klienta. Automatyczne stosowanie to doskonały sposób na skonfigurowanie reguł rabatów przy użyciu inteligentnych kuponów. Należy pamiętać, że maksymalnie 5 kuponów / rabatów zostanie automatycznie zastosowanych do koszyka / zamówienia.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
pl-PL: Po zaznaczeniu, gdy kupon jest powiązany z produktem i gdy ktoś złoży zamówienie zawierające taki produkt: generuje kopię tego kuponu ze wszystkimi ustawieniami, przypisuje nowy kod kuponu i wydaje ten nowo wygenerowany kupon klientowi do wykorzystania w przyszłych zamówieniach.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
pl-PL: Po zaznaczeniu tej opcji wartość wygenerowanego kuponu będzie taka sama jak cena produktu.

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
pl-PL: Po zaznaczeniu tej opcji kupon można wykorzystać tylko w pierwszym zamówieniu klienta.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
pl-PL: Po zaznaczeniu tej opcji kupon będzie wyświetlany na stronach koszyka / kasy / Moje konto - dla wszystkich kwalifikujących się klientów.

en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
pl-PL: Po włączeniu każdy kupon będzie miał opcję włączenia automatycznego stosowania dla tego kuponu %s

en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
pl-PL: Podczas sprzedaży %1$s, jeśli dla produktu zostanie znaleziona cena regularna i wyprzedażowa, kupon zostanie utworzony z ceną regularną produktu, ale klient zapłaci cenę wyprzedażową produktu. To ustawienie zapewni również, że jeśli jakikolwiek kupon rabatowy zostanie zastosowany do %2$s podczas zakupu, klient otrzyma %3$s w wybranej cenie

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
pl-PL: Po zastosowaniu tego kuponu wybrane produkty zostaną dodane do koszyka z ustawionym rabatem. Jeśli rabat nie jest ustawiony, rabat z tego kuponu zostanie zastosowany do tych produktów.

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
pl-PL: Podczas próby dodania kuponu/Smart Coupon pojawia się komunikat "Invalid post type".

en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
pl-PL: Gdy zdecydujesz się zezwolić ludziom na zakup %s dowolnej kwoty, ta etykieta zostanie użyta.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
pl-PL: Które funkcje Smart Coupons współpracują z subskrypcjami?

en: While purchasing %s
pl-PL: Podczas zakupu %s

en: WooCommerce Account Connected
pl-PL: Podłączone konto WooCommerce

en: WooCommerce Coupons (CSV)
pl-PL: Kupony WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce Smart Coupons
pl-PL: Inteligentne kupony WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions
pl-PL: Subskrypcje WooCommerce

en: Worth
pl-PL: Warto

en: Write a message
pl-PL: Napisz wiadomość

en: Years
pl-PL: Lata

en: Yes, Smart Coupons does provide a feature for printing coupons. For more details, check this article: %s
pl-PL: Tak, Smart Coupons oferuje funkcję drukowania kuponów. Więcej informacji można znaleźć w tym artykule: %s

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
pl-PL: Tak, Smart Coupons współpracuje z subskrypcjami WooCommerce.

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
pl-PL: Możesz także zastosować wiele kodów kuponów za pośrednictwem jednego adresu URL. Na przykład:

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
pl-PL: Możesz kontynuować inną pracę. W przypadku masowego generowania lub importowania nowych kuponów należy poczekać na zakończenie bieżącego procesu.

en: You can do this by overriding the email template.
pl-PL: Można to zrobić, zastępując szablon wiadomości e-mail.

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
pl-PL: Po każdym zakupie możesz wręczyć klientowi kupon, który zachęci go do ponownego zakupu.

en: You can resend them from order admin edit page.
pl-PL: Możesz wysłać je ponownie ze strony edycji administratora zamówienia.

en: You cannot add the same tax rate twice!
pl-PL: Nie można dodać tej samej stawki podatku dwa razy!

en: You don't want to miss this...
pl-PL: Nie chcesz tego przegapić...

en: You got these coupons
pl-PL: Masz te kupony

en: You got this %s
pl-PL: Masz to %s

en: You got this gift card
pl-PL: Otrzymałeś tę kartę podarunkową

en: You have received a
pl-PL: Otrzymałeś

en: You have received coupons.
pl-PL: Otrzymałeś kupony.

en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
pl-PL: Zaplanowano wysłanie %1$d %2$s %3$s %4$s

en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
pl-PL: Zaplanowano wysłanie %1$d %2$s do %3$s (%4$s)

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
pl-PL: Wybrano wszystkie pozycje do zwrotu. Ta czynność spowoduje również zwrot wszystkich zastosowanych kredytów sklepowych.

en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
pl-PL: Pomyślnie wysłano %1$d %2$s %3$s %4$s

en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
pl-PL: Pomyślnie wysłano %1$d %2$s do %3$s (%4$s)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
pl-PL: Przy zakupie tego produktu otrzymasz następujące kupony

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
pl-PL: Przy zakupie tego produktu otrzymasz następujące kupony:

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
pl-PL: Twój koszyk nie spełnia wymagań dotyczących ilości produktu.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
pl-PL: Twój koszyk nie spełnia wymagań ilościowych.

en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
pl-PL: W koszyku powinno znajdować się maksymalnie %1$d %2$s.

en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
pl-PL: Twój koszyk powinien zawierać co najmniej %1$d %2$s.

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
pl-PL: Twoje zamówienie zawiera kupony. Co chciałbyś zrobić?

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
pl-PL: Twoje zamówienie zawiera kupony. Otrzymasz je po zrealizowaniu zamówienia.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
pl-PL: Twój produkt ma odmiany! Przed zmianą typu produktu warto usunąć warianty, aby uniknąć błędów w raportach magazynowych.

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
pl-PL: Usuń tabelę niestandardową kuponów Smart Coupons

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
pl-PL: Uwaga:

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Set "%s" Meta
pl-PL: Ustaw "%s" Meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
pl-PL: Smart Coupons tworzy niestandardową tabelę i wypełnia ją istniejącymi danymi kuponów w taki sposób, że może szybciej wyszukiwać kupony. To znacznie poprawia niektóre funkcje Smart Coupons. To narzędzie usunie niestandardową tabelę Smart Coupons - %s. Nie wpłynie to jednak na żadne istniejące dane kuponu. Po usunięciu tabeli niestandardowej zostanie wyświetlone powiadomienie o aktualizacji bazy danych Smart Coupons. Pomoże to zregenerować niestandardową tabelę Smart Coupons. Upewnij się, że proces aktualizacji bazy danych Smart Coupons został zakończony przed utworzeniem/aktualizacją/usunięciem jakichkolwiek kuponów

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Store Credit
pl-PL: Kredyt sklepowy

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
pl-PL: To narzędzie ustawi wymagane meta dla typu rabatu "%s" (w razie potrzeby).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
pl-PL: Inteligentne kupony WooCommerce - meta "%s"

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
pl-PL: Inteligentne kupony WooCommerce - tabela niestandardowa

en: [Preview]
pl-PL: [Podgląd]

en: [Read More]
pl-PL: [Czytaj więcej]

en: added
pl-PL: dodany

en: added & emailed
pl-PL: dodane i wysłane pocztą elektroniczną

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
pl-PL: Określ liczbę dni przed datą wygaśnięcia kuponu, kiedy wiadomość e-mail z przypomnieniem powinna zostać wysłana do klienta. Pozostaw puste dla przypomnienia w tym samym dniu wygaśnięcia.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
pl-PL: Wyślij przypomnienie X dni przed wygaśnięciem

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
pl-PL: po wystawieniu - zamiast ustalonej daty wygaśnięcia i w "Czasie wygaśnięcia", jeśli został ustawiony. (Używane tylko w przypadku kuponów generowanych automatycznie)

en: all products
pl-PL: wszystkie produkty

en: and a lot more…
pl-PL: i wiele więcej...

en: and create your CSV based on that.
pl-PL: i na tej podstawie utworzyć plik CSV.

en: any amount
pl-PL: dowolna kwota

en: auto generated
pl-PL: generowane automatycznie

en: billing address
pl-PL: adres rozliczeniowy

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
pl-PL: Wyświetla formularz Wyślij kupon.

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
pl-PL: Wyświetla dostępne kupony.

[ctx: block title]
en: Available coupons
pl-PL: Dostępne kupony

[ctx: block title]
en: Send coupon form
pl-PL: Wyślij formularz kuponu

[ctx: button text]
en: View status
pl-PL: Wyświetl status

en: coupon
pl-PL: kupon

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
pl-PL: Nigdy nie wygasa

en: coupons
pl-PL: kupony

en: each with quantity
pl-PL: każdy z ilością

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
pl-PL: Wysyłaj wiadomości e-mail z przypomnieniem o zbliżającym się wygaśnięciu kuponów.

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
pl-PL: Przypomnienie: Twój kupon wkrótce wygaśnie

[ctx: email subject]
en: %s: Your Coupon Are About to Expire!
pl-PL: %s: Twój kupon wkrótce wygaśnie!

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
pl-PL: Inteligentne Kupony - Przypomnienie o wygaśnięciu kuponu

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pl-PL: Dostępnych jest %qty% wyników, użyj klawiszy strzałek w górę i w dół, aby nawigować.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pl-PL: Ładowanie nie powiodło się

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pl-PL: Więcej wyników...

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pl-PL: Nie znaleziono dopasowań

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
pl-PL: Dostępny jest jeden wynik, naciśnij Enter, aby go wybrać.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pl-PL: Usuń %qty% znaków

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pl-PL: Usuń 1 znak

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pl-PL: Wprowadź %qty% lub więcej znaków

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pl-PL: Wprowadź 1 lub więcej znaków

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pl-PL: Wyszukiwanie...

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pl-PL: Można wybrać tylko %qty% elementów

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pl-PL: Można wybrać tylko 1 element

[ctx: example number of days]
en: e.g., %s
pl-PL: np. %s

en: excludes -%s on tax
pl-PL: wyklucza -%s od podatku

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
pl-PL: Kupon do wydrukowania

en: features.
pl-PL: funkcje.

en: for all products
pl-PL: dla wszystkich produktów

en: for entire purchase
pl-PL: za cały zakup

en: for some products
pl-PL: dla niektórych produktów

en: from
pl-PL: z

en: generate
pl-PL: generować

en: generated
pl-PL: wygenerowany

en: generated & sent
pl-PL: wygenerowane i wysłane

en: get this & several other products at a huge discount
pl-PL: Zdobądź ten i kilka innych produktów z ogromną zniżką

en: here
pl-PL: tutaj

en: imported
pl-PL: importowany

en: in the background. You will be notified when it is completed.
pl-PL: w tle. Zostaniesz powiadomiony o jej zakończeniu.

en: includes -%s on tax
pl-PL: zawiera -%s na podatek

en: is
pl-PL: jest

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
pl-PL: jest aktywna, ale będzie działać tylko z WooCommerce 3.0.0+.

en: it to use
pl-PL: go używać

en: later
pl-PL: później

en: latest version of Smart Coupons
pl-PL: najnowsza wersja Smart Coupons

en: leaving a review
pl-PL: pozostawianie recenzji

en: of
pl-PL: z

en: on
pl-PL: na

en: our support team
pl-PL: Nasz zespół wsparcia

en: payment method
pl-PL: metoda płatności

en: plugin and then following steps listed
pl-PL: wtyczkę, a następnie wykonując wymienione kroki

en: product
pl-PL: produkt

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
pl-PL: %s planuje przypomnienia o wygaśnięciu kuponu w tle. Może to potrwać kilka chwil, więc prosimy o cierpliwość.

en: sent
pl-PL: wysłany

en: shipping address
pl-PL: adres wysyłki

en: skipped
pl-PL: pominięty

en: so far?
pl-PL: do tej pory?

en: some products
pl-PL: niektóre produkty

en: store credit
pl-PL: kredyt sklepowy

en: store credit / gift card
pl-PL: kredyt sklepowy / karta podarunkowa

en: store credits
pl-PL: kredyty sklepowe

en: store credits / gift cards
pl-PL: kredyty sklepowe / karty podarunkowe

en: submit a ticket
pl-PL: Prześlij zgłoszenie

[ctx: time unit]
en: days
pl-PL: dni

en: to
pl-PL: do

en: updated
pl-PL: zaktualizowany

en: updated & emailed
pl-PL: zaktualizowane i wysłane pocztą elektroniczną

en: upto %s
pl-PL: do %s

en: users can choose only one
pl-PL: użytkownicy mogą wybrać tylko jeden

en: variable but fixed amount
pl-PL: zmienna, ale stała kwota

en: with discount of
pl-PL: z rabatem w wysokości

en: worth %1$s (%2$s)
pl-PL: wartość %1$s (%2$s)

en: worth %1$s%%  %2$s (%3$s)
pl-PL: wartość %1$s%% %2$s (%3$s)

en: worth %1$s%% (%2$s)
pl-PL: wartość %1$s%% (%2$s)

en: worth %s
pl-PL: wartość %s

en: worth %s (for entire purchase)
pl-PL: wartość %s (dla całego zakupu)

en: your entire purchase
pl-PL: cały zakup
