WooCommerce Smart Coupons 9.39.0 - en to it-IT translation catalogue (1091 entries)

note: translators: Add more detail to coupon description
en:  &
it-IT:  &amp;

en:  &
it-IT:  &amp;

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en:  coupon
it-IT:  cedola

en:  discount
it-IT:  sconto

en:  discount on
it-IT:  sconto su

en:  discount on your entire purchase
it-IT:  sconto su tutto l'acquisto

en:  on
it-IT:  su

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en:  upto %s
it-IT:  fino a %s

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
it-IT: ! Se le cose non vanno come previsto, siamo lieti di aiutarvi: contattateci.

en: "Coupons with Product" description
it-IT: "Descrizione "Coupon con prodotto

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
it-IT: Il modulo "Dettaglio ricevitore di credito del negozio" non appare nella pagina di checkout?

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
it-IT: $coupon non è un oggetto di WC_Coupon

en: $coupon is:
it-IT: $coupon è:

en: $item is not an object of WC_Order_Item
it-IT: $item non è un oggetto di WC_Order_Item

en: $item is:
it-IT: $item è:

en: $item_id is required
it-IT: $item_id è obbligatorio

en: $item_id is:
it-IT: $item_id è:

en: $item_key is:
it-IT: $item_key è:

en: $key is required
it-IT: $chiave è richiesta

en: $key is:
it-IT: La chiave è:

en: $meta_key is:
it-IT: $meta_key è:

en: $post_id is:
it-IT: $post_id è:

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
it-IT: %1$s %2$s %3$s rimosso perché il coupon %4$s è stato rimosso.

note: translators: 1. The coupon code, 2. The discount type
en: %1$s (Type: %2$s)
it-IT: %1$s (Tipo: %2$s)

note: translators: 1. Discount type 2. Discount amount translators: 1: coupon type 2: coupon amount
en: %1$s coupon of %2$s
it-IT: coupon %1$s di %2$s

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: %1$s Free Shipping%2$s
it-IT: %1$s Spedizione gratuita%2$s

note: translators: 1. amount of store credit 2. store credit label 3. coupon code
en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
it-IT: Il valore di %1$s di %2$s è stato ripristinato nel coupon %3$s.

note: translators: 1. amount of store credit 2. coupon code
en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
it-IT: Il valore di %1$s del credito del negozio è stato ripristinato con il coupon %2$s.

note: translators: 1: HTML small tag start 2: HTML small tag end
en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
it-IT: %1$s(Questo aggiungerà la stessa descrizione del coupon in tutti i coupon generati in blocco)%2$s

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
it-IT: %1$s: %2$s per evitare problemi legati ai dati mancanti per %3$s. %4$s

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
it-IT: %1$s: Il processo del coupon bulk %2$s si è interrotto. Rivedere l'elenco dei coupon per verificarne lo stato.

note: translators: 1. Important 2. Upload path
en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
it-IT: %1$s: Per consentire la generazione massiva di coupon, assicurarsi che la directory %2$s sia scrivibile.

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
it-IT: %1$s: Per assicurarsi che %2$s e %3$s funzionino correttamente, contattare l'amministratore di sistema o il fornitore di host per risolvere il problema:

note: translators: 1: WooCommerce Smart Coupons 2: Link for the Smart Coupons settings
en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
it-IT: %1$s: Si sta utilizzando uno stile di coupon personalizzato che sarà rimosso dal plugin nelle prossime versioni. Nella versione 4.9.0 sono stati aggiunti nuovi stili e colori migliorati. Vi chiediamo di scegliere uno schema di colori e uno stile per il coupon tra i nuovi colori e stili aggiunti. È possibile farlo da %2$s.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin.
en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
it-IT: %1$sWooCommerce Smart Coupons è inattivo.%2$s Il plugin %3$sWooCommerce%4$s deve essere attivo per far funzionare gli Smart Coupons. Si prega di %5$sinstallare e attivare WooCommerce"%6$s

note: translators: %s: Plugin name
en: %s &minus; Database update required
it-IT: %s - Richiesto aggiornamento del database

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Eraser
it-IT: %s - Coupon Cancellazione dati personali

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Exporter
it-IT: %s - Esportatore di dati personali dei coupon

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Eraser
it-IT: %s - Ordinare la cancellazione dei dati personali

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Exporter
it-IT: %s - Esportatore di dati personali dell'ordine

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Eraser
it-IT: %s - Cancellazione dei dati personali dell'utente

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Exporter
it-IT: %s - Esportatore di dati personali dell'utente

note: translators: 1. Coupon type
en: %s are being
it-IT: %s sono in corso di

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Balance
it-IT: %s Saldo

note: translators: Order notes
en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
it-IT: %s Perché PayPal non accetta sconti su spedizione e tasse.

note: translators: %s: Plugin name
en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
it-IT: Aggiornamento del database %s completato. Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s discount is inclusive of tax
it-IT: Lo sconto %s è comprensivo di tasse

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on anything you want.
it-IT: Sconto del %s su tutto quello che vuoi.

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on entire store.
it-IT: Sconto %s su tutto il negozio.

note: translators: Add more detail to coupon description
en: %s Free Shipping
it-IT: %s Spedizione gratuita

note: translators: 1. Product title translators: %s: Product title(s)
en: %s has been added to your cart!
it-IT: %s è stato aggiunto al tuo carrello!

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s include tax?
it-IT: %s include le tasse?

note: translators: %s: Plugin name
en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
it-IT: %s sta aggiornando il database in background. Il processo di aggiornamento del database potrebbe richiedere un po' di tempo, quindi si prega di essere pazienti.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s of
it-IT: %s di

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s product CTA
it-IT: CTA del prodotto %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s sent successfully.
it-IT: %s inviato con successo.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used
it-IT: %s Usato

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used:
it-IT: %s Usato:

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: &
it-IT: &amp;

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
it-IT: (Aggiungi al negozio e invia per e-mail i coupon generati ai destinatari)

en: (Copy)
it-IT: (Copia)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
it-IT: (Non viene aggiunto all'archivio, ma crea un file .csv, che può essere

note: translators: %s: Note for admin
en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
it-IT: (Nota: si raccomanda di mantenerlo disattivato).

en: (optional)
it-IT: (opzionale)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
it-IT: (il prefisso o il suffisso con un massimo di tre lettere è il più adatto)

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
it-IT: . Se il problema persiste, disattivare temporaneamente tutti i plugin tranne WooCommerce e Smart Coupons. Se il problema persiste, contattateci (dal link alla fine di questa pagina). Se il problema scompare, riattivare gli altri plugin uno per uno e ricontrollare i campi, per scoprire quale plugin è in conflitto.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
it-IT: . Sostituite www.mysite.com con l'URL del vostro sito e sostituite sconto5 con il codice del vostro coupon.

note: Description of the plugin
en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
it-IT: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> consente ai clienti di acquistare facilmente buoni regalo, crediti del negozio o coupon. Possono utilizzare i crediti acquistati personalmente o regalarli a qualcun altro.

note: translators: 1: Singular name for post type 2: Email
en: [%1$s restricted with email: %2$s]
it-IT: [%1$s ristretto con email: %2$s].

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
it-IT: Eliminare la tabella personalizzata dei tagliandi intelligenti

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
it-IT: Nota:

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Set "%s" Meta
it-IT: Imposta "%s" Meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Table name
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
it-IT: Smart Coupons crea una tabella personalizzata e la riempie con i dati dei coupon esistenti in modo da poterli interrogare più velocemente. Questo migliora notevolmente alcune funzioni di Smart Coupons. Questo strumento eliminerà la tabella personalizzata di Smart Coupons - %s. Ma non influisce sui dati dei coupon esistenti. Dopo aver eliminato la tabella personalizzata, verrà visualizzato un avviso per aggiornare il database di Smart Coupons. Questo vi aiuterà a rigenerare la tabella personalizzata di Smart Coupons. Assicurarsi che il processo di aggiornamento del database di Smart Coupons sia completato prima di creare/aggiornare/eliminare qualsiasi coupon.

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: Store Credit
it-IT: Credito del negozio

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
it-IT: Questo strumento imposta i meta richiesti per il tipo di sconto "%s" (se necessario).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
note: translators: Label for discount type Store Credit
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
it-IT: Coupon intelligenti di WooCommerce - "%s" meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
it-IT: WooCommerce Smart Coupons - Tabella personalizzata

note: translators: %s: Label for gift card translators: %s: Preview link translators: %s: Label for store credit
en: [Preview]
it-IT: [Anteprima]

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: [Read More]
it-IT: [Leggi tutto]

en: About Smart Coupons
it-IT: Informazioni sui coupon intelligenti

en: Account endpoints > Coupons
it-IT: Endpoint del conto &gt; Coupon

en: Acknowledgement email
it-IT: E-mail di conferma

en: Act before the offer expires.
it-IT: Agite prima che l'offerta scada.

en: Action
it-IT: Azione

en: Actions
it-IT: Azioni

en: Active for x payments
it-IT: Attivo per x pagamenti

en: Add Coupon
it-IT: Aggiungi Coupon

en: Add new coupon category
it-IT: Aggiungere una nuova categoria di coupon

en: Add product details
it-IT: Aggiungi i dettagli del prodotto

en: Add products to cart
it-IT: Aggiungere prodotti al carrello

en: Add taxonomy restriction
it-IT: Aggiungere la restrizione della tassonomia

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
it-IT: Aggiungi al carrello

en: Add to store
it-IT: Aggiungi al negozio

en: added
it-IT: aggiunto

en: added & emailed
it-IT: aggiunto e inviato via e-mail

en: Added by coupon
it-IT: Aggiunto da un coupon

en: Additional text below the title.
it-IT: Testo aggiuntivo sotto il titolo.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
it-IT: Categorie

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
it-IT: Promemoria di scadenza previsto per questo coupon.

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
it-IT: Specificare il numero di giorni prima della data di scadenza del coupon in cui l'e-mail di promemoria deve essere inviata al cliente. Lasciare in bianco per un promemoria nello stesso giorno di scadenza.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
it-IT: Inviare un promemoria X giorni prima della scadenza

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
it-IT: Restrizioni avanzate: pagamento, spedizione, ubicazione, ruoli degli utenti, attributi dei prodotti.

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Aelia Currency Switcher for WooCommerce
it-IT: Commutatore di valuta Aelia per WooCommerce

en: After applying the coupon, do these also...
it-IT: Dopo aver applicato il coupon, fare anche questi...

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
it-IT: dopo l'emissione, invece di una data di scadenza fissa, e al "Tempo di scadenza", se impostato. (Utilizzato solo per le cedole autogenerate)

en: All coupon categories
it-IT: Tutte le categorie di coupon

en: all products
it-IT: tutti i prodotti

en: All qualifying products
it-IT: Tutti i prodotti qualificati

en: All set, Begin import?
it-IT: Tutto pronto, iniziare l'importazione?

en: Allow schedule sending of coupons?
it-IT: Consentire l'invio programmato dei coupon?

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: Allow selling %s at discounted price
it-IT: Consentire la vendita di %s a prezzo scontato

en: Allow sending of coupons to others
it-IT: Consentire l'invio di coupon ad altri

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
it-IT: Consentire all'acquirente di inviare i coupon a qualcun altro.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
it-IT: Consentire agli utenti di scegliere quando i multipli vengono aggiunti a quanto sopra.

en: Allowed emails
it-IT: Email consentite

en: Allowed locations
it-IT: Luoghi consentiti

en: Allowed user roles
it-IT: Ruoli utente consentiti

en: Already uploaded CSV to the server?
it-IT: Avete già caricato il CSV sul server?

en: Amaranth red
it-IT: Rosso amaranto

en: Amount
it-IT: Importo

en: An error has occurred. Please try again later.
it-IT: Si è verificato un errore. Riprovare più tardi.

en: An error occurred:
it-IT: Si è verificato un errore:

en: and a lot more…
it-IT: e molto altro ancora...

en: and create your CSV based on that.
it-IT: e creare il CSV in base a questo.

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: any amount
it-IT: qualsiasi importo

en: Apply
it-IT: Applicare

en: Apply before tax
it-IT: Applicare prima delle tasse

en: Apply discount on
it-IT: Applicare lo sconto su

en: Apply multiple coupons via URL
it-IT: Applicare più coupon tramite URL

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
it-IT: Siete sicuri di voler rimuovere gli articoli selezionati? Se le scorte di questo articolo sono state ridotte in precedenza o se l'ordine è stato inviato da un cliente, è necessario ripristinare manualmente le scorte dell'articolo.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
it-IT: È sicuro di voler revocare l'accesso a questo download?

note: translators: 1. The bulk process
en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
it-IT: Siete sicuri di voler interrompere il processo di coupon bulk %s? Fare clic su OK per interrompere.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
it-IT: È sicuro di voler cancellare questo rimborso? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
it-IT: Siete sicuri di voler eliminare questa colonna fiscale? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
it-IT: È sicuro di voler elaborare il rimborso del credito del negozio? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
it-IT: È sicuro di voler elaborare questo rimborso? Questa azione non può essere annullata.

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
it-IT: Allegare un regalo di qualsiasi valore (prodotto gratuito o a pagamento) a un particolare coupon. In questo caso, invece di uno sconto, viene riscattato un prodotto per il codice coupon.

en: Attention!
it-IT: Attenzione!

en: Auto apply coupons
it-IT: Applicazione automatica dei coupon

en: Auto apply?
it-IT: Applicazione automatica?

en: Auto Generate Coupon
it-IT: Generazione automatica di coupon

en: Auto generate?
it-IT: Generazione automatica?

en: auto generated
it-IT: generato automaticamente

en: Auto generated coupon email
it-IT: Email con coupon generato automaticamente

en: Automatic deletion
it-IT: Cancellazione automatica

en: Automatic payment for subscription renewals
it-IT: Pagamento automatico per i rinnovi degli abbonamenti

note: translators: %s: plural name for store credit translators: %s: Label for store credit
en: Available Coupons & %s
it-IT: Tagliandi disponibili e %s

note: translators: %s: plural name for store credit
en: Available Coupons & Store Credits
it-IT: Buoni sconto e crediti del negozio disponibili

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
it-IT: I coupon disponibili non sono visibili nella pagina del carrello, del checkout e del mio account?

note: translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
it-IT: Segnaposto disponibili: %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
it-IT: Fantastico, sei riuscito a generare automaticamente un coupon! State vivendo un'ottima esperienza con

en: Balloon
it-IT: Palloncino

en: Basic
it-IT: Base

[ctx: Batch failed error message]
note: translators: 1: Action name 2: Error message
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
it-IT: Azione batch fallita: %1$s. Errore: %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
it-IT: Il batch è stato interrotto a causa dello stato di salute dell'attività.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
it-IT: Prima di caricare il file di importazione, è necessario risolvere il seguente errore:

en: Billing
it-IT: Fatturazione

en: billing address
it-IT: indirizzo di fatturazione

en: Billing Locations
it-IT: Sedi di fatturazione

en: Billing period for the subscription.
it-IT: Periodo di fatturazione dell'abbonamento.

en: Black Friday
it-IT: Venerdì nero

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
it-IT: Visualizza i coupon disponibili.

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
it-IT: Visualizza il modulo Invia coupon.

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
it-IT: Consegna del coupon

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
it-IT: Inserire l'indirizzo e-mail del destinatario

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
it-IT: Regalo a qualcun altro

[ctx: Block editor]
en: later
it-IT: più tardi

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
it-IT: Messaggio per il destinatario

[ctx: Block editor]
en: now
it-IT: ora

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
it-IT: Indirizzo e-mail del destinatario

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
it-IT: Inviare i coupon a...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
it-IT: Inviare a persone diverse

[ctx: Block editor]
en: Send to me
it-IT: Inviami

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
it-IT: Inviare a una persona

[ctx: Block editor]
en: WooCommerce Smart Coupons
it-IT: Tagliandi intelligenti di WooCommerce

[ctx: Block editor]
en: Write a message
it-IT: Scrivere un messaggio

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
it-IT: Il vostro ordine contiene dei coupon. Cosa desidera fare?

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
it-IT: cedola

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
it-IT: Consegna del coupon

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
it-IT: Inserire l'indirizzo e-mail del destinatario

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
it-IT: Buono per la spedizione gratuita

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
it-IT: Regalo a qualcun altro

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
it-IT: più tardi

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
it-IT: ora

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
it-IT: di

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
it-IT: Inviare

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
it-IT: Inviare i coupon a...

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
it-IT: Inviare a persone diverse

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
it-IT: Inviami

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
it-IT: Inviare a una persona

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
it-IT: Il vostro ordine contiene dei coupon. Cosa desidera fare?

[ctx: block title]
en: Available coupons
it-IT: Tagliandi disponibili

[ctx: block title]
en: Send coupon form
it-IT: Inviare il modulo per i coupon

en: Bulk create unique coupons & email them
it-IT: Creare in massa coupon unici e inviarli via e-mail

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Bulk Generate
it-IT: Generazione in blocco

en: Bulk generate coupons
it-IT: Generare coupon in massa

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
it-IT: La generazione in blocco è disabilitata perché la directory uploads non è scrivibile. Assicurarsi che la directory uploads sia scrivibile prima di avviare il processo di generazione massiva.

[ctx: button text]
en: View status
it-IT: Visualizza lo stato

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
it-IT: Salto

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
it-IT: Riavvio dell'aggiornamento

[ctx: Button text for setting up the expiry reminder feature]
en: Set Up Now
it-IT: Configura ora

[ctx: Button text for the combine coupon feature]
en: Create a Combo Coupon
it-IT: Crea un coupon combinato

note: translators: 1. The discount text
en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
it-IT: Acquistate quanto volete. Sconto forfettario su tutto.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
it-IT: Gli acquirenti possono inviare i coupon acquistati a chiunque, proprio mentre stanno effettuando il check-out.

en: Calculate coupon discounts sequentially
it-IT: Calcolo degli sconti sui coupon in modo sequenziale

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
it-IT: Calcolare le tasse sulla linea? Calcolerà le imposte in base al paese del cliente. Se non è stata impostata la fatturazione/spedizione, verrà utilizzato il paese di base del negozio.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
it-IT: Calcolare i totali in base agli articoli dell'ordine, agli sconti e alla spedizione?

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
it-IT: Chiamatelo in un altro modo! Utilizzateli per cambiare rapidamente le etichette di testo nel vostro negozio. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Utilizzate le traduzioni</a> per un controllo completo.

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
it-IT: Il codice coupon può contenere spazi nel nome? / Il mio credito del negozio/certificato regalo non funziona (non genera un nuovo codice coupon).

en: Cancel
it-IT: Annullamento

en: Carolina Blue
it-IT: Blu Carolina

en: Cart
it-IT: Carrello

en: Cart Discount
it-IT: Sconto sul carrello

en: Categories
it-IT: Categorie

en: Category
it-IT: Categoria

en: Cheapest qualifying product in cart
it-IT: Prodotto più economico nel carrello

en: Cheatin&#8217; huh?
it-IT: Imbrogliare, eh?

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
it-IT: Selezionare questa casella per includere questo messaggio nell'e-mail di conferma dell'ordine.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
it-IT: Selezionate questa casella per inviare i coupon di cui sopra ad ogni ordine di rinnovo.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Checkout
it-IT: Cassa

en: Chocolate
it-IT: Cioccolato

en: Choose a color scheme for coupons.
it-IT: Scegliete una combinazione di colori per i coupon.

en: Choose a CSV file
it-IT: Scegliere un file CSV

en: Choose a style for coupon on the website.
it-IT: Scegliete uno stile per il coupon sul sito web.

en: Choose a style for store notice on the website.
it-IT: Scegliete uno stile per l'avviso del negozio sul sito web.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
it-IT: Scegliere lo stato dell'ordine che attiva la generazione automatica del coupon, se l'ordine contiene un prodotto che genera il coupon.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
it-IT: Scegliere se convalidare la quantità, in base al carrello o al prodotto.

en: Choose which format of email to send.
it-IT: Scegliete il formato di e-mail da inviare.

en: Chosen
it-IT: Scelto

en: Christmas
it-IT: Natale

en: Clear Smart Coupons Cache
it-IT: Cancellare la cache di Smart Coupons

en: Click here to download a sample
it-IT: Fare clic qui per scaricare un campione

en: Click to copy
it-IT: Fare clic per copiare

en: Click to select coupon code.
it-IT: Fare clic per selezionare il codice coupon.

en: Click to toggle
it-IT: Fare clic per alternare

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
it-IT: Clicca per visitare il negozio. Il coupon verrà applicato automaticamente.

en: Code
it-IT: Codice

en: Colors
it-IT: Colori

en: Combine emails
it-IT: Combinare le e-mail

en: Combined auto generated coupons email
it-IT: Email con coupon autogenerati combinati

en: Configure any denomination Gift Cards
it-IT: Configurare carte regalo di qualsiasi taglio

en: Configure discounted price Gift Cards
it-IT: Configurare carte regalo a prezzo scontato

en: Configure fixed denomination Gift Cards
it-IT: Configurare carte regalo a taglio fisso

en: Copied!
it-IT: Copiato!

en: Copy
it-IT: Copia

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it-IT: Copiare le informazioni di fatturazione in quelle di spedizione? Questa operazione rimuoverà le informazioni di spedizione attualmente inserite.

en: Copy coupon code
it-IT: Copia il codice coupon

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
it-IT: Copiare il link condivisibile del coupon e applicarlo tramite URL

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
it-IT: Copiare il seguente link e condividerlo per applicare questo coupon tramite URL.

en: Copy this coupon code
it-IT: Copia questo codice coupon

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
it-IT: Impossibile concedere l'accesso: l'utente potrebbe avere già l'autorizzazione per questo file o l'e-mail di fatturazione non è impostata. Assicurarsi che l'e-mail di fatturazione sia impostata e che l'ordine sia stato salvato.

en: Could not locate WooCommerce
it-IT: Impossibile individuare WooCommerce

en: coupon
it-IT: cedola

note: translators: The coupon code
en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
it-IT: Il coupon %s è valido solo per un nuovo utente, quindi è stato rimosso.

en: Coupon Amount
it-IT: Importo del buono

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
it-IT: Importo del buono, e-mail e messaggio inseriti per il destinatario della carta regalo

en: Coupon bulk generation
it-IT: Generazione di coupon in blocco

en: Coupon categories
it-IT: Categorie di coupon

en: Coupon Category
it-IT: Categoria coupon

en: Coupon Code
it-IT: Codice coupon

en: Coupon code
it-IT: Codice coupon

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
it-IT: Il codice coupon %1$s è stato rimosso. È valido solo per %2$s: %3$s. È possibile modificare il metodo di pagamento dalla pagina %4$s.

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
it-IT: Il codice coupon %1$s è valido solo per %2$s: %3$s. È possibile modificare il metodo di pagamento dalla pagina %4$s.

en: Coupon code generated for you
it-IT: Codice coupon generato per voi

en: Coupon code passed via URL
it-IT: Codice coupon passato tramite URL

en: Coupon Code:
it-IT: Codice coupon:

note: translators: %d: Post ID
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
it-IT: Creazione del coupon fallita, impossibile trovare il coupon originale: %d

note: translators: %s: coupon id
en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
it-IT: Creazione del coupon fallita, impossibile trovare il coupon originale: %s

en: Coupon Data
it-IT: Dati sulle cedole

note: translators: %s: field name
en: Coupon delivery date and time is a required field.
it-IT: La data e l'ora di consegna del coupon sono un campo obbligatorio.

en: Coupon Description
it-IT: Descrizione del coupon

en: Coupon emails
it-IT: Email con coupon

en: Coupon expiry time
it-IT: Scadenza del coupon

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
it-IT: Selezionare i coupon che possono essere utilizzati insieme a questo coupon.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
it-IT: Selezionare i coupon che non possono essere utilizzati insieme a questo coupon.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
it-IT: Il/i coupon può/possono essere utilizzato/i con

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
it-IT: Il/i coupon non può/possono essere utilizzato/i con

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
it-IT: Ricerca di un coupon...

en: Coupon For
it-IT: Coupon per

en: Coupon import
it-IT: Importazione del coupon

en: Coupon Import Error
it-IT: Errore nell'importazione dei coupon

en: Coupon is not valid for the
it-IT: Il coupon non è valido per il

en: Coupon Is Visible Storewide
it-IT: Il coupon è visibile in tutto il negozio

en: Coupon Message
it-IT: Messaggio del coupon

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
it-IT: Non scade mai

en: Coupon passed in URL
it-IT: Coupon passato nell'URL

en: Coupon Received
it-IT: Coupon ricevuto

note: translators: The coupon code
en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
it-IT: Coupon rimosso. Non c'è credito residuo in %s.

en: Coupon shareable link
it-IT: Link condivisibile del coupon

en: Coupon Title Prefix
it-IT: Prefisso del titolo del buono

en: Coupon Title Suffix
it-IT: Suffisso del titolo del buono

en: Coupon usage limit has been reached.
it-IT: Il limite di utilizzo del coupon è stato raggiunto.

en: Coupon Validity
it-IT: Validità del coupon

en: Coupon value same as product's price?
it-IT: Il valore del coupon è uguale al prezzo del prodotto?

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
it-IT: Il coupon si applica solo se si utilizza uno dei metodi di pagamento selezionati durante il checkout.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
it-IT: Il coupon si applica solo se viene utilizzato uno dei metodi di spedizione selezionati durante il checkout.

en: Coupons
it-IT: Buoni sconto

en: coupons
it-IT: coupon

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
it-IT: Creare e regalare Crediti del negozio / Carte regalo

en: Crimson Breeze
it-IT: Brezza cremisi

en: Crimson Noir
it-IT: Noir cremisi

en: CSV file has been generated. You can download it from
it-IT: È stato generato un file CSV. È possibile scaricarlo da

note: translators: Link for the plugin 'Aelia Currency Switcher for WooCommerce'
en: Currently, Smart Coupons is compatible with %s. But it is not compatible with any other multi-currency plugin or with WPML.
it-IT: Attualmente, Smart Coupons è compatibile con %s. Ma non è compatibile con altri plugin multivaluta o con WPML.

en: Custom colors
it-IT: Colori personalizzati

en: Custom Style
it-IT: Stile personalizzato

en: Customer Email
it-IT: Email del cliente

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it'll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they'll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn't have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
it-IT: I clienti possono applicare il credito del negozio a un abbonamento durante l'acquisto dell'abbonamento. Se lo stesso credito di negozio ha un saldo sufficiente, continuerà ad applicarlo ai rinnovi finché il credito di negozio rimanente non sarà superiore al prezzo del rinnovo. I clienti potranno applicare il credito del negozio solo durante l'iscrizione. Non avranno la possibilità di applicare il credito al negozio nei rinnovi. Ma se il credito del negozio non avrà un saldo sufficiente per pagare i rinnovi, l'ordine passerà in modalità pendente. A questo punto, quando il cliente andrà a pagare l'ordine di rinnovo, avrà l'opzione di applicare nuovamente il credito del negozio. Per attivare nuovamente l'abbonamento, il cliente dovrà pagare i rinnovi. Quando il cliente pagherà i rinnovi dal proprio conto, potrà utilizzare nuovamente il credito del negozio che non aveva un saldo sufficiente e pagare l'importo rimanente.

en: Customize color scheme for coupons.
it-IT: Personalizzare la combinazione di colori per i coupon.

en: Customize colors
it-IT: Personalizzare i colori

en: Customize Coupons
it-IT: Personalizzare i coupon

en: Customize coupons
it-IT: Personalizzare i coupon

en: Cutout
it-IT: Ritaglio

en: Days
it-IT: Giorni

en: Deal
it-IT: Affare fatto

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
it-IT: Dedurre il credito/regalo prima di effettuare i calcoli fiscali

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
it-IT: Cancellare il regalo/credito, quando il credito è esaurito

note: translators: %s: Note for admin
en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
it-IT: Cancellare il %1$s quando l'intero credito è esaurito %2$s

en: Deliver
it-IT: Consegnare

en: Deliver coupon
it-IT: Consegna del coupon

en: Description
it-IT: Descrizione

en: Description:
it-IT: Descrizione:

en: Disable Email Restriction
it-IT: Disattivare la restrizione delle e-mail

en: Disable email restriction?
it-IT: Disattivare la restrizione delle e-mail?

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
it-IT: Disabilitando questa opzione, non verrà applicato automaticamente alcun coupon, anche se il coupon è abilitato alla funzione "Applicazione automatica?

en: Discount
it-IT: Sconto

en: Discount Coupons
it-IT: Buoni sconto

en: Discount Type
it-IT: Tipo di sconto

en: Discount:
it-IT: Sconto:

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
it-IT: Scoprite come impostare e offrire carte regalo nel vostro negozio

en: Display a message to user
it-IT: Visualizzare un messaggio all'utente

note: translators: %s: Preview link
en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
it-IT: Visualizzare la descrizione del coupon insieme al codice del coupon (sul sito e nelle e-mail) %s

en: Display Coupons
it-IT: Visualizza i coupon

en: Display coupons
it-IT: Visualizza i coupon

en: Display prices during cart and checkout
it-IT: Visualizzazione dei prezzi durante il carrello e il checkout

en: Display prices in the shop
it-IT: Esposizione dei prezzi nel negozio

en: Display tax totals
it-IT: Visualizzare i totali delle imposte

en: Displaying coupons
it-IT: Visualizzazione dei coupon

en: DIY Tour
it-IT: Tour fai da te

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
it-IT: Non limitate i coupon autogenerati all'email dell'acquirente/ricevente, chiunque abbia il codice coupon può utilizzarlo.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
it-IT: Non si vuole vincolare il credito del negozio per essere utilizzato da un solo cliente? / Un cliente può inviare a se stesso un buono regalo da passare a qualcun altro?

en: Docs
it-IT: Documenti

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
it-IT: Smart Coupons consente di stampare i coupon come Gift Card?

en: Don&#39;t Miss Out.
it-IT: Non perdetevelo.

en: Download a sample.csv to confirm
it-IT: Scaricare un esempio.csv per confermare

en: Duplicate
it-IT: Duplicato

en: each with quantity
it-IT: ciascuno con la quantità

en: Edit coupon category
it-IT: Modifica della categoria di coupon

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
it-IT: Modificare il coupon principale inserito nel campo "Coupons" della pagina di modifica del prodotto, quindi andare su "Restrizioni d'uso" &gt; "Disabilita restrizione e-mail" e disabilitare questa impostazione e salvare il coupon.

en: Email address
it-IT: Indirizzo e-mail

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
it-IT: Invia un coupon generato automaticamente via e-mail ai destinatari. Un'e-mail per ogni coupon.

en: Email auto generated coupons to recipients
it-IT: Inviare coupon generati automaticamente via e-mail ai destinatari

en: Email coupon
it-IT: Coupon e-mail

en: Email coupon to recipients
it-IT: Inviare il coupon via e-mail ai destinatari

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
it-IT: Inviare un'e-mail di promemoria per i coupon prossimi alla scadenza.

en: Email heading
it-IT: Intestazione dell'e-mail

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
it-IT: Promemoria: Il tuo coupon scade presto

en: Email set in session successfully.
it-IT: Email impostata nella sessione con successo.

[ctx: email subject]
note: translators: 1: site title
en: %s: Your Coupon Are About to Expire!
it-IT: %s: Il tuo coupon sta per scadere!

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
it-IT: Coupon intelligenti - Promemoria della scadenza dei coupon

en: Email to
it-IT: Inviare un'e-mail a

en: Email to recipients
it-IT: E-mail ai destinatari

en: Email type
it-IT: Tipo di e-mail

en: Emerald Blaze
it-IT: Smeraldo Blaze

en: Emerald Contrast
it-IT: Contrasto smeraldo

en: Enable
it-IT: Abilitazione

en: Enable feature to allow printing of coupons
it-IT: Abilitare la funzione per consentire la stampa dei coupon

en: Enable store notice for the coupon
it-IT: Abilitare l'avviso del negozio per il coupon

en: Enable taxes
it-IT: Abilitare le tasse

en: Enable the use of coupon codes
it-IT: Abilitare l'uso dei codici coupon

en: Enable this email notification
it-IT: Abilitare la notifica via e-mail

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
it-IT: Attivare questa opzione per consentire agli acquirenti di selezionare la data e l'ora di consegna del coupon.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
it-IT: Attivare questa opzione per inviare il coupon agli indirizzi e-mail dei destinatari, forniti nel file importato.

en: Enable/Disable
it-IT: Abilitazione/Disabilitazione

en: Ending Soon!
it-IT: Fine della stagione!

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
it-IT: Endpoint per la pagina Il mio account &rarr; Tagliandi

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
it-IT: Sono disponibili %qty% di risultati, utilizzare i tasti freccia su e giù per navigare.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
it-IT: Caricamento fallito

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
it-IT: Caricamento di altri risultati...

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
it-IT: Nessuna corrispondenza trovata

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
it-IT: È disponibile un risultato, premere Invio per selezionarlo.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
it-IT: Cancellare %qty% di caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
it-IT: Cancellare 1 carattere

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
it-IT: Inserire %qty% o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
it-IT: Inserire 1 o più caratteri

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
it-IT: Ricerca...

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
it-IT: È possibile selezionare solo %qty% di articoli

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
it-IT: È possibile selezionare solo 1 articolo

en: Enter a name for the new attribute term:
it-IT: Inserire un nome per il nuovo termine dell'attributo:

en: Enter a numeric value.
it-IT: Immettere un valore numerico.

en: Enter location on the server
it-IT: Inserire la posizione sul server

en: Enter more than one character to search.
it-IT: Immettere più di un carattere per la ricerca.

en: Enter recipient e-mail address
it-IT: Inserire l'indirizzo e-mail del destinatario

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
it-IT: Immettere un testo o alcuni attributi separando i valori con una pipe (|).

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
it-IT: Inserire gli indirizzi e-mail dei destinatari separati da virgola in %1$1s. Assicurarsi di far coincidere il numero di indirizzi e-mail in %2$2s e %3$3s.

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: Error
it-IT: Errore

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
it-IT: La data e l'ora di invio del regalo sono vuote o non valide.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
it-IT: La data e l'ora di invio del regalo non sono valide.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
it-IT: ID ordine non valido.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
it-IT: Non sono stati trovati coupon applicabili.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
it-IT: Ordine non trovato.

[ctx: Error message for failed net total update]
note: translators: 1: Order ID
en: Failed to update net total for Order ID: %s
it-IT: Impossibile aggiornare il totale netto per l'ID ordine: %s

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
note: translators: 1: Current task name
en: No order id's passed
it-IT: Nessun ID ordine passato

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
it-IT: Tipo di sconto coupon non valido

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
it-IT: Nonce non valido

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
it-IT: Importi di rimborso o di sconto non validi, oppure l'ID del coupon è mancante.

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
it-IT: È stata selezionata una scheda salvata non valida.

[ctx: Error message for missing coupons]
note: translators: 1: Order ID
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
it-IT: Nessun coupon trovato nell'ordine. ID ordine: %s

[ctx: Error message for missing order]
note: translators: 1: Order ID
en: Order not found. Order ID: %s
it-IT: Ordine non trovato. ID ordine: %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
it-IT: Verifica nonce fallita.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
note: translators: 1: Order ID
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
it-IT: Smart Coupon non utilizzato. ID ordine: %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
it-IT: Non autorizzato

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
it-IT: Il prodotto selezionato non è valido per questo coupon.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
it-IT: Carrello o sessione non disponibili.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
it-IT: Azione coupon non trovata.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
it-IT: Coupon non trovato

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
it-IT: I dati delle voci mancano o non sono validi

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
it-IT: Ordine non trovato

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
it-IT: L'ID dell'ordine è mancante o non valido

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
it-IT: Il metodo di pagamento non è stato fornito.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
it-IT: Impossibile aggiungere il prodotto al carrello.

[ctx: Error message when product is already in cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" is already in your cart.
it-IT: Il prodotto "%s" è già presente nel carrello.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
it-IT: Prodotto o coupon non valido.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
it-IT: Token di sicurezza non valido

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
it-IT: Prodotto non trovato.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
it-IT: Coupon non trovato.

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
it-IT: Selezionare un prodotto.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
it-IT: Errore nell'elaborazione della richiesta.

en: Error updating checkout:
it-IT: Errore nell'aggiornamento del checkout:

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
it-IT: Errore: %s L'indirizzo e-mail del destinatario non è valido.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
it-IT: Errore: L'indirizzo e-mail del destinatario della carta regalo non è valido.

en: Every 5 Seconds
it-IT: Ogni 5 secondi

[ctx: example number of days]
note: Translators: %s is an example number of days.
en: e.g., %s
it-IT: ad esempio, %s

en: Exclude
it-IT: Escludere

en: Exclude Attributes
it-IT: Escludere gli attributi

en: Exclude Product categories
it-IT: Escludere le categorie di prodotti

en: Exclude product IDs
it-IT: Escludere gli ID dei prodotti

en: Exclude Sale Items
it-IT: Esclusi gli articoli in saldo

en: Exclude User Role
it-IT: Escludere il ruolo dell'utente

en: Exclude user roles
it-IT: Escludere i ruoli degli utenti

en: Excluded emails
it-IT: Email escluse

note: translators: Discount amount applied on tax
en: excludes -%s on tax
it-IT: esclude -%s sulle imposte

en: Expire
it-IT: Scadenza

en: Expires on:
it-IT: Scade il:

en: Expiry Date
it-IT: Data di scadenza

en: Expiry date
it-IT: Data di scadenza

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
it-IT: Stampa il coupon

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
it-IT: %s Elaborazione in background del promemoria di scadenza completata. Questo messaggio scompare automaticamente, ma dopo pochi secondi dall'aggiornamento.

note: translators: 1: The expiry date
en: Expiry: %s
it-IT: Scadenza: %s

en: Export
it-IT: Esportazione

en: Export to CSV
it-IT: Esportazione in CSV

en: Failed to create export file.
it-IT: Impossibile creare il file di esportazione.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code 3. Order id
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
it-IT: Impossibile programmare l'e-mail a "%1$s" per il coupon "%2$s" ricevuto dall'ordine #%3$s.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
it-IT: Impossibile pianificare l'invio di un'e-mail a "%1$s" per il coupon "%2$s".

en: Failed to update coupon receiver details in session.
it-IT: Non è stato possibile aggiornare i dettagli del ricevitore del coupon nella sessione.

en: Failed to update store credit refund details.
it-IT: Non è stato possibile aggiornare i dettagli del rimborso del credito del negozio.

en: FAQ / Common Problems
it-IT: FAQ / Problemi comuni

en: FAQ's
it-IT: Domande frequenti

en: Featured
it-IT: In primo piano

en: features.
it-IT: caratteristiche.

en: Festive
it-IT: Festa

en: Fetch error:
it-IT: Errore di recupero:

en: File format seems OK
it-IT: Il formato del file sembra OK

note: translators: File path
en: File not found %s
it-IT: File non trovato %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
it-IT: File non trovato. Assicurarsi che il file abbia i permessi di lettura necessari e/o che sia accessibile:

en: File uploaded OK
it-IT: File caricato OK

en: Filter by category
it-IT: Filtrare per categoria

note: translators: Email address of users
en: Find coupons restricted to %s
it-IT: Trova i coupon limitati a %s

en: Flat
it-IT: Piatto

note: translators: 1. The discount text
en: Flat %s discount on everything today.
it-IT: Sconto piatto del % su tutto oggi.

en: for all products
it-IT: per tutti i prodotti

en: for entire purchase
it-IT: per l'intero acquisto

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: For more details you can refer to this article: %s
it-IT: Per maggiori dettagli è possibile consultare questo articolo: %s

en: For new customers?
it-IT: Per i nuovi clienti?

en: For new user only?
it-IT: Solo per i nuovi utenti?

en: for some products
it-IT: per alcuni prodotti

en: Free Shipping
it-IT: Spedizione gratuita

en: Free shipping
it-IT: Spedizione gratuita

en: Free Shipping coupon
it-IT: Buono per la spedizione gratuita

en: from
it-IT: da

en: From version 4.11.0, you can add/link coupons to product variations as well. This feature is not available in a version lower than 4.11.0.
it-IT: Dalla versione 4.11.0, è possibile aggiungere/collegare i coupon anche alle varianti di prodotto. Questa funzione non è disponibile nelle versioni inferiori alla 4.11.0.

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
it-IT: Consegna del coupon

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
it-IT: Inserire l'indirizzo e-mail del destinatario

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
it-IT: Regalo a qualcun altro

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
it-IT: Messaggio per il destinatario

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
it-IT: Indirizzo e-mail del destinatario

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
it-IT: Inviare i coupon a...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
it-IT: Inviare a persone diverse

[ctx: Frontend]
en: Send to me
it-IT: Inviami

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
it-IT: Inviare a una persona

[ctx: Frontend]
en: Write a message
it-IT: Scrivere un messaggio

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
it-IT: Il vostro ordine contiene dei coupon. Cosa desidera fare?

en: General
it-IT: Generale

en: generate
it-IT: generare

en: Generate coupon code
it-IT: Generare un codice coupon

en: Generate coupons and
it-IT: Generare coupon e

en: generated
it-IT: generato

note: translators: %s: Label for store credit
en: Generated %s amount
it-IT: Importo generato %s

en: generated & sent
it-IT: generati e inviati

en: Generated Coupon Data
it-IT: Dati dei tagliandi generati

en: Generated coupons
it-IT: Tagliandi generati

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: arrow
it-IT: freccia

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
it-IT: Il coupon non è stato generato per questo ordine. È possibile rigenerarlo da %1$s. Selezionare un'azione appropriata dal menu a discesa %2$s e premere il pulsante %3$s accanto.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Link to jump to 'Order actions' metabox 2. Text 'Order actions' 3. Text 'arrow'
en: Order actions
it-IT: Azioni d'ordine

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating coupons
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
it-IT: Selezionare %s per rigenerare solo i coupon. Non verrà inviata alcuna e-mail.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
note: translators: 1. Label for Order action for regenerating & resending coupons
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
it-IT: Selezionare %s per rigenerare e inviare nuovamente i coupon ai destinatari via e-mail.

en: Get shareable link
it-IT: Ottenere un link condivisibile

en: get this & several other products at a huge discount
it-IT: ottenete questo e molti altri prodotti con un enorme sconto

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
it-IT: Ottenete l'errore "Pagina non trovata" quando accedete alla scheda Coupon dalla pagina Il mio account?

en: Gift a product via coupon
it-IT: Regalare un prodotto tramite coupon

en: Gift box
it-IT: Scatola regalo

en: Gift Card
it-IT: Carta regalo

en: Gift card
it-IT: Carta regalo

en: Gift Card discount is inclusive of tax
it-IT: Lo sconto sulla Gift Card è comprensivo di tasse

en: Gift cards
it-IT: Carte regalo

[ctx: Gift selection notice]
note: translators: %1$s is the formatted coupon code, %2$s is the coupon code used as modal ID.
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
it-IT: Scegli il tuo regalo ora con il coupon %1$s! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
it-IT: Fare clic qui per selezionare il prodotto idoneo.

en: Gift to someone else
it-IT: Regalo a qualcun altro

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
it-IT: Assegnare un nome singolare alternativo a Store Credit / Gift Certificate. Questa etichetta rinominerà solo il credito del negozio/buono regalo utilizzato nel plugin Smart Coupons. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Per saperne di più] </small></a>

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
it-IT: Regalare uno sconto o un credito alla sottoscrizione di un abbonamento, regalare sconti o crediti ricorrenti, applicare il credito durante l'iscrizione, pagare automaticamente i rinnovi con il credito (Nota: quando si utilizza PayPal Standard Gateway, il credito del negozio può essere applicato solo durante l'iscrizione. Il pagamento automatico dei rinnovi tramite credito non funziona con PayPal Standard Gateway).

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
it-IT: Fate sconti più consistenti senza intaccare i vostri profitti. Offrite un buono sconto in percentuale fino a un determinato valore. Esempio: 50% di sconto fino a 100 dollari.

en: Give discounts to customers for next purchase
it-IT: Offrire sconti ai clienti per il prossimo acquisto

en: Give plural name for the above singular name.
it-IT: Indicare il nome plurale per il nome singolare di cui sopra.

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
it-IT: Siamo lieti di avervi a bordo. Ci auguriamo che WooCommerce Smart Coupons contribuisca al successo che desiderate 🏆.

note: translators: HTML entity for Right-arrow
en: Go to Coupons dashboard %s
it-IT: Vai al cruscotto dei coupon %s

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
it-IT: Andate su WordPress -&gt; Impostazioni -&gt; Permalinks e cliccate una volta su Salva impostazioni.

en: Gold
it-IT: Oro

en: Great News!
it-IT: Grandi notizie!

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board
en: Have a feature request? Submit it %s.
it-IT: Avete una richiesta di funzionalità? Inviatela a %s.

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board translators: 1. File name 2. File download link
en: here
it-IT: qui

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
it-IT: Ciao a tutti! Caricate un file CSV con i dettagli dei coupon per importarli nel vostro negozio.

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Hide this notice
it-IT: Nascondere questo avviso

en: Highest priced qualifying product in cart
it-IT: Prodotto qualificato al prezzo più alto nel carrello

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
it-IT: Come posso reinviare il coupon della carta regalo acquistata dai clienti?

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
it-IT: Come funziona il pagamento automatico tramite store credit con gli abbonamenti?

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
it-IT: Quanti coupon (al massimo) devono essere mostrati nel carrello, nel checkout e nella pagina del mio account? Se impostato su 0 (zero), i coupon non saranno visualizzati sul sito web.

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link
it-IT: Come applicare coupon singoli o multipli facendo clic su un link

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
it-IT: Come modificare i testi delle e-mail inviate da Smart Coupon?

en: How to Configure BOGO
it-IT: Come configurare il BOGO

en: How to override email template
it-IT: Come sovrascrivere il modello di e-mail

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: How to Print Coupons
it-IT: Come stampare i coupon

en: How to translate texts from Smart Coupons?
it-IT: Come tradurre i testi degli Smart Coupon?

en: How to use Smart Coupons the best way
it-IT: Come utilizzare al meglio gli Smart Coupon

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
it-IT: Affrettatevi. Si va avanti velocemente! Su tutta la gamma di prodotti.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
it-IT: Sto utilizzando WPML e WPML fornisce il supporto per le valute multiple, ma Smart Coupons cambia solo il simbolo della valuta e il valore del prezzo rimane invariato. Smart Coupons può cambiare il simbolo della valuta e il valore del prezzo ad essa associato?

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
it-IT: Se abilitato, i coupon esistenti che corrispondono al codice coupon verranno aggiornati. I coupon che non esistono saranno saltati.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
it-IT: Se siete un visitatore: Accediamo all'indirizzo e-mail di fatturazione inserito durante l'acquisto.

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
it-IT: Se si riscontrano problemi, si prega di contattare %s dal proprio account WooCommerce.

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
it-IT: Se avete effettuato l'accesso: Accediamo all'indirizzo e-mail di fatturazione salvato nel vostro account e all'indirizzo e-mail di fatturazione inserito durante l'acquisto.

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: If you want to import coupon through file, the file should be like
it-IT: Se si desidera importare il coupon tramite file, il file deve essere del tipo

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
it-IT: Se si desidera limitare il coupon a determinate località, inserire qui le località consentite. I nomi dei Paesi e degli Stati vengono compilati automaticamente. Inserire i nomi delle città digitandoli per intero. Vanno bene anche nomi parziali.

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
it-IT: Se il negozio utilizza %s e il cliente ha acquistato un abbonamento utilizzando un credito del negozio. Se il credito del negozio ha ancora un saldo, il negozio lo utilizzerà automaticamente per rinnovare l'abbonamento.

en: Import
it-IT: Importazione

en: import
it-IT: Importazione

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
it-IT: Importare i <strong>coupon</strong> nel vostro negozio tramite un file csv.

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
it-IT: Importazione ed esportazione di coupon unici in blocco tramite CSV. Condividete i codici dei coupon sui siti di offerte o inviateli per e-mail ai vostri clienti.

en: Import complete - imported
it-IT: Importazione completata - importato

en: Import Coupons
it-IT: Coupon di importazione

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export"
en: Import-Export
it-IT: Importazione-Esportazione

note: translators: 1. Message type 2. Functionality name "Bulk Generate" 3. Functionality name "Import-Export" translators: 1. Important 2. Upload path translators: 1. Coupon type
en: Important
it-IT: Importante

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Important setting
it-IT: Impostazione importante

en: imported
it-IT: importato

en: in the background. You will be notified when it is completed.
it-IT: in background. L'utente riceverà una notifica al termine dell'operazione.

en: Include
it-IT: Includere

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
it-IT: Includere i dettagli del coupon nella pagina del prodotto, per i prodotti che rilasciano coupon %s

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
it-IT: Includere i coupon ricevuti da altre persone in Il mio account &gt; Pagina dei coupon %s

en: Include in email?
it-IT: Includere nell'e-mail?

note: translators: %s: Label for store credit
en: Include tax in the amount of the generated %s
it-IT: Includere l'imposta nell'importo generato %s

en: Include tax in the amount of the generated gift card
it-IT: Includere l'imposta nell'importo della carta regalo generata

note: translators: Discount amount applied on tax
en: includes -%s on tax
it-IT: include -%s sulle tasse

note: translators: 1. Coupon code 2. Expiry date
en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
it-IT: Formato errato per la data di scadenza del coupon "%1$s". La data inserita è %2$s. Formato della data previsto: AAAA-MM-GG

en: Individual USe
it-IT: Uso individuale

en: Insane deal
it-IT: Un affare pazzesco

en: Insert Shortcode
it-IT: Inserire un codice breve

note: translators: 1: Label for store credit
en: Invalid %s refund amount
it-IT: Importo del rimborso %s non valido

en: Invalid / Used Coupons
it-IT: Coupon non validi/usati

en: Invalid amount.
it-IT: Importo non valido.

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
it-IT: File CSV non valido. Assicurarsi che il file CSV contenga tutte le colonne, la riga di intestazione e i dati nel formato corretto.

en: Invalid email address.
it-IT: Indirizzo e-mail non valido.

en: Invalid email format.
it-IT: Formato e-mail non valido.

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: is | are
it-IT[0]: è

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
it-IT: è attivo, ma funziona solo con WooCommerce 3.0.0+.

en: Is Email Coupon Message
it-IT: È un messaggio coupon via e-mail

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
it-IT: È possibile avere un coupon per ogni variante del prodotto variabile?

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
it-IT: È possibile pagare parzialmente un abbonamento con un credito del negozio e il resto con un altro metodo?

en: Is Pick Price of Product
it-IT: Prezzo del prodotto

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
it-IT: Smart Coupons è compatibile con WooCommerce Subscriptions?

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
it-IT: Smart Coupons è compatibile con WPML?

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
it-IT: Esiste un file di riferimento per la creazione di un file di importazione per i coupon?

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
it-IT: Sembra che l'estensione PHP "fileinfo" non sia installata, non sia configurata o non sia accessibile.

en: it to use
it-IT: per utilizzare

en: Know Smart Coupons
it-IT: Conoscere i coupon intelligenti

en: Labels
it-IT: Etichette

en: Later
it-IT: Più tardi

en: later
it-IT: più tardi

en: latest version of Smart Coupons
it-IT: ultima versione di Smart Coupons

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
it-IT: Imparare a configurare la vendita di store credit di qualsiasi importo

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
it-IT: Imparate a creare un'offerta Buy One, Get One (BOGO) per incrementare le vendite e attirare i clienti.

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
it-IT: Scopri come offrire una carta regalo del valore di 100 dollari a soli 90 dollari

en: leaving a review
it-IT: lasciare una recensione

en: Less details
it-IT: Meno dettagli

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
it-IT: Permettete ai clienti di acquistare carte regalo da voi o di emettere crediti di negozio che i vostri utenti possono riscattare per l'acquisto corrente o successivo. Vedere come: %1$s o %2$s

note: translators: %s: link to review WooCommerce Smart Coupons
en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
it-IT: Ti è piaciuto WooCommerce Smart Coupons? Lasciateci un %s. Un enorme grazie da WooCommerce e StoreApps in anticipo!

en: Limit Usage to X Items
it-IT: Limitare l'uso a X articoli

en: Limited Time Offer!
it-IT: Offerta a tempo limitato!

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
it-IT: contatta il nostro team di assistenza

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
it-IT: Visualizza l'azione programmata

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
it-IT: Elenco dei coupon e dei relativi dettagli ricevuti dal negozio. Fare clic sul coupon per visualizzarne i dettagli.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
it-IT: Elenco dei coupon validi e disponibili per l'uso. Fare clic sul coupon per utilizzarlo. Lo sconto del coupon sarà visibile solo quando almeno un prodotto è presente nel carrello.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
it-IT: Elenco dei coupon che non possono essere utilizzati. Il motivo può essere basato su restrizioni d'uso, limiti di utilizzo, data di scadenza.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
it-IT: Elenco delle e-mail di fatturazione escluse da controllare quando viene effettuato un ordine. Separare gli indirizzi e-mail con le virgole. È anche possibile utilizzare un asterisco (*) per abbinare parti di un'e-mail. Ad esempio, "*@gmail.com" corrisponderebbe a tutti gli indirizzi gmail.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
it-IT: Caricare le informazioni di fatturazione del cliente? Questa operazione rimuove le informazioni di fatturazione attualmente inserite.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it-IT: Caricare le informazioni di spedizione del cliente? Questa operazione rimuove tutte le informazioni di spedizione attualmente inserite.

en: Locations lookup in
it-IT: Ricerca delle località in

en: Loco Translate
it-IT: Loco Tradurre

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
note: translators: 1: The task class name
en: Batch stopped due to health status in task: %s
it-IT: Il batch è stato interrotto a causa dello stato di salute del task: %s

en: Majorelle Blue
it-IT: Blu Majorelle

en: Make a duplicate from this coupon
it-IT: Creare un duplicato di questo coupon

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
it-IT: Rendere facile e semplice l'utilizzo dei coupon da parte dei clienti

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
it-IT: Assicuratevi che l'uso dei coupon sia abilitato nel vostro negozio. È possibile trovare questa impostazione

en: Make sure you are using the
it-IT: Assicurarsi di utilizzare il metodo

en: Manage coupon categories
it-IT: Gestire le categorie di coupon

en: Manage Coupon Reminder Emails
it-IT: Gestire le e-mail di promemoria dei coupon

en: Match for location in
it-IT: Corrisponde alla posizione in

en: Max discount
it-IT: Sconto massimo

note: translators: 1. WooCommerce current currency symbol
en: Max discount (%s)
it-IT: Sconto massimo (%s)

en: Maximum file size
it-IT: Dimensione massima del file

en: Maximum quantity
it-IT: Quantità massima

en: Maximum Spend
it-IT: Spesa massima

en: Menu Order
it-IT: Menu Ordine

en: Message
it-IT: Messaggio

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
note: translators: %s: Plugin name
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
it-IT: L'aggiornamento del database %1$s non è riuscito. Ciò potrebbe essere dovuto a problemi di server o di configurazione. Fare clic sul pulsante "Riavvia aggiornamento" per riprovare. Se il problema persiste, chiedere assistenza a %2$s.

[ctx: Message for the combo coupons feature admin notice]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: Now control which coupons can or can’t be used together. With Combo Coupons, create smarter discount rules to stack or restrict coupon usage based on your strategy — right from the coupon settings.
it-IT: Ora puoi controllare quali coupon possono essere utilizzati insieme o meno. Con i Coupon Combo, puoi creare regole di sconto più intelligenti per cumulare o limitare l'utilizzo dei coupon in base alla tua strategia, direttamente dalle impostazioni dei coupon.

[ctx: Message for the new feature admin notice, introducing the coupon expiry reminder]
note: translators: %s: Plugin name, e.g., WooCommerce Smart Coupons
en: %s is excited to introduce the new Coupon Expiry Reminders! Now, you can automatically send reminder emails to your customers before their coupons expire. Ensure they never miss out on a discount by setting up reminders in the Smart Coupons - Expiry Reminder section.
it-IT: %s è lieta di presentare i nuovi promemoria per la scadenza dei coupon! Ora potete inviare automaticamente e-mail di promemoria ai vostri clienti prima della scadenza dei loro coupon. Assicuratevi che non perdano mai uno sconto impostando i promemoria nella sezione Smart Coupons - Promemoria scadenza.

en: Message:
it-IT: Messaggio:

en: Minimum quantity
it-IT: Quantità minima

en: Minimum Spend
it-IT: Spesa minima

en: Mint Ember
it-IT: Menta Ember

note: translators: Discount type
en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
it-IT: Meta mancante per il tipo di sconto "%s" impostato con successo!

en: Months
it-IT: Mesi

en: More details
it-IT: Maggiori dettagli

en: My Account page
it-IT: Pagina Il mio account

en: N/A
it-IT: N/D

en: Name
it-IT: Nome

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
it-IT: Avete bisogno di molti coupon? Potete farlo facilmente con Smart Coupons.

en: Network error:
it-IT: Errore di rete:

en: Never expires
it-IT: Non scade mai

en: Never show again
it-IT: Non mostrare mai più

en: New coupon category name
it-IT: Nome della nuova categoria di coupon

en: New feature
it-IT: Nuova funzione

en: No coupon categories found
it-IT: Nessuna categoria di coupon trovata

en: No coupon code found.
it-IT: Nessun codice coupon trovato.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
it-IT: Non sono stati trasmessi gli id dei coupon.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
it-IT: Non è stato fornito alcun coupon da duplicare!

en: No customer selected
it-IT: Nessun cliente selezionato

en: No email provided.
it-IT: Non è stata fornita alcuna e-mail.

en: No maximum
it-IT: Nessun massimo

en: No minimum
it-IT: Nessun minimo

en: No payment methods
it-IT: Nessun metodo di pagamento

en: No product attributes
it-IT: Nessun attributo del prodotto

en: No restrictions
it-IT: Nessuna restrizione

en: No search term specified.
it-IT: Non è stato specificato alcun termine di ricerca.

en: No shipping methods
it-IT: Nessun metodo di spedizione

en: No user roles
it-IT: Nessun ruolo utente

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit's balance. If store credit's balance is more than subscription's total then your bank account or credit card will not be charged.
it-IT: No, questo è possibile solo nei casi in cui l'importo dell'abbonamento è superiore al saldo del credito del negozio. Se il saldo del credito del negozio è superiore al totale dell'abbonamento, il conto bancario o la carta di credito non verranno addebitati.

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
it-IT: No. Il codice del coupon non deve contenere spazi nel nome, ad esempio il codice del coupon deve essere "buono regalo" e non "buono regalo".

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
it-IT: Verifica nonce fallita per l'azione "wc_sc_refund_store_credit".

en: Nonce verification failed.
it-IT: Verifica nonce fallita.

note: translators: Excluded product names
en: Not valid for %s
it-IT: Non valido per %s

note: translators: 1: The category names excluded
en: Not valid for category %s | Not valid for categories %s
it-IT[0]: Non valido per la categoria %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Not valid for sale items
it-IT: Non valido per gli articoli in saldo

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
it-IT: Non ancora, ma ci stiamo lavorando. Lo troverete nelle versioni successive.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
it-IT: Nota: se un coupon del file CSV esiste già nel negozio, non verrà aggiornato il coupon esistente, ma verrà importato un nuovo coupon e il coupon precedente con lo stesso codice diventerà inattivo.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
it-IT: Nota: WP CRON è stato disabilitato nella vostra installazione, il che potrebbe impedire il completamento dell'aggiornamento.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
it-IT: Inserire un codice coupon valido.

en: Notification
it-IT: Notifica

en: Now
it-IT: Ora

en: Number of characters in auto-generated coupon code
it-IT: Numero di caratteri del codice coupon generato automaticamente

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
it-IT: Il numero di caratteri del codice coupon generato automaticamente sarà limitato a questo numero, esclusi prefisso e/o suffisso. La lunghezza predefinita è 13. Si consiglia di mantenere questo numero tra 10 e 15 per evitare la duplicazione dei codici coupon.

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Number of coupons to generate
it-IT: Numero di coupon da generare

en: Number of coupons to show
it-IT: Numero di coupon da mostrare

en: Ocean
it-IT: Oceano

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: of
it-IT: di

en: on
it-IT: su

en: On Cart/Checkout pages
it-IT: Sulle pagine del carrello e del pagamento

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
it-IT: Sono supportati solo i file CSV. Il tipo di file caricato è:

en: Open in a new tab
it-IT: Aprire in una nuova scheda

en: Optional coupon code format
it-IT: Formato del codice coupon opzionale

en: OR
it-IT: O

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
it-IT: I dettagli del coupon sono stati inviati manualmente.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
it-IT: Tagliandi rigenerati e inviati manualmente.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
it-IT: Tagliandi rigenerati manualmente.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
it-IT: Rigenerazione e reinvio di e-mail di coupon

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
it-IT: Buoni sconto Regenerate

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
it-IT: Reinvio di e-mail di coupon

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by %s
it-IT: Ordine pagato da %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by store credit.
it-IT: Ordine pagato con credito del negozio.

en: Original amount
it-IT: Importo originale

en: our support team
it-IT: il nostro team di supporto

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
it-IT: Termini dei coupon intelligenti

en: Parent coupon category
it-IT: Categoria di tagliandi dei genitori

en: Parent coupon category:
it-IT: Categoria di coupon dei genitori:

note: translators: 1. The coupon code 2. The text 'payment method/s' 3. List of payment method names 4. Link to the checkout page
en: payment method | payment methods
it-IT[0]: metodo di pagamento

en: Payment methods
it-IT: Metodi di pagamento

note: translators: The PHP extension name
en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
it-IT: L'estensione PHP %s è mancante o non accessibile. È necessaria per l'importazione sicura dei coupon.

en: Pick a delivery date & time
it-IT: Scegliere una data e un orario di consegna

note: translators: 1. The discount text
en: Pick any item today for %s off.
it-IT: Scegliete un articolo qualsiasi oggi con uno sconto del %.

en: Please consider
it-IT: Si prega di considerare

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
it-IT: Inserire un valore valido per il numero di coupon da generare.

en: Please enter in a value less than the regular price.
it-IT: Inserire un valore inferiore al prezzo normale.

en: Please enter in country code with two capital letters.
it-IT: Inserire il codice del paese con due lettere maiuscole.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
it-IT: Inserire il formato decimale (%s) senza separatori di migliaia.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
it-IT: Inserire il formato monetario decimale (%s) senza separatori di migliaia e simboli di valuta.

en: Please select at least one coupon to print.
it-IT: Selezionare almeno un coupon da stampare.

en: Please select some categories
it-IT: Selezionare alcune categorie

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
it-IT: Si prega di selezionare alcune categorie in "Categorie di prodotti" restrizioni sopra...

en: Please select some items.
it-IT: Selezionare alcuni articoli.

en: Please select some products
it-IT: Selezionare alcuni prodotti

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
it-IT: Si prega di selezionare alcuni prodotti nelle restrizioni "Prodotti" sopra...

en: Please try again later.
it-IT: Riprovare più tardi.

en: Please update WooCommerce to the latest version
it-IT: Aggiornare WooCommerce all'ultima versione.

en: plugin and then following steps listed
it-IT: e poi seguire i passi elencati

en: Plural name
it-IT: Nome plurale

en: Polylang plugin is required for this functionality.
it-IT: Per questa funzionalità è necessario il plugin Polylang.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
it-IT: Scegliere un'opzione.

en: Post Date
it-IT: Data di spedizione

en: Post Excerpt
it-IT: Estratto del post

en: Post Parent
it-IT: Post Genitore

en: Post Status
it-IT: Stato della posta

en: Prefix
it-IT: Prefisso

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
it-IT: Codice coupon

en: Preview
it-IT: Anteprima

en: Preview Email
it-IT: Anteprima e-mail

en: Prices entered with tax
it-IT: Prezzi indicati con tasse

en: Print
it-IT: Stampa

en: Print coupon | Print coupons
it-IT[0]: Stampa il coupon

en: Print selected coupons
it-IT: Stampa dei coupon selezionati

en: Printing coupons
it-IT: Stampa dei coupon

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: Product | Products
it-IT[0]: Prodotto

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: product | products
it-IT[0]: prodotto

en: Product Attributes
it-IT: Attributi del prodotto

en: Product attributes
it-IT: Attributi del prodotto

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
it-IT: Attributi del prodotto a cui verrà applicato il coupon o che devono essere presenti nel carrello affinché il %s venga applicato.

note: translators: %s: List of non-product coupon types.
en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
it-IT: Attributi del prodotto a cui non verrà applicato il coupon o che non possono essere presenti nel carrello per l'applicazione del %s.

en: Product categories
it-IT: Categorie di prodotti

en: Product Discount
it-IT: Sconto sul prodotto

en: Product IDs
it-IT: ID prodotto

en: Product quantity based restrictions
it-IT: Restrizioni basate sulla quantità di prodotti

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
it-IT: Tassonomie di prodotto per le quali il coupon sarà applicabile, o la sua disponibilità nel carrello affinché lo "Sconto carrello fisso" sia applicato, a seconda che le tassonomie siano incluse o escluse.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
it-IT: Tassonomie di prodotto per le quali il coupon sarà applicabile, o la sua disponibilità nel carrello affinché lo "Sconto carrello fisso" sia applicato, a seconda che le tassonomie siano incluse o escluse. Tutte le tassonomie selezionate devono essere valide, affinché il coupon sia valido.

en: Products
it-IT: Prodotti

en: Progress
it-IT: Progressi

en: Promotion
it-IT: Promozione

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase %s worth
it-IT: Acquisto del valore di %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase credit worth
it-IT: Valore del credito d'acquisto

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Quickly create and email %s to one or more people.
it-IT: Creare rapidamente e inviare via e-mail le % a una o più persone.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
it-IT: Creare e inviare rapidamente via e-mail Store Credit o Gift Card a una o più persone.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
it-IT: Pronti a importare? Scegliere un file .csv, quindi fare clic su "Carica file".

en: Receiver
it-IT: Ricevitore

en: Recurring subscriptions
it-IT: Abbonamenti ricorrenti

note: translators: %1$s: coupon code, %2$d: number of options, %3$s: discount amount, %4$s: currency symbol, %5$s: discount type.
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
it-IT: Riscatta il tuo "%1$s" e scegli 1 prodotto da %2$d opzioni con %3$s %4$s %5$s di sconto

note: translators: 1: refund id 2: refund date
en: Refund %1$s - %2$s
it-IT: Rimborso %1$s - %2$s

note: translators: 1: refund id 2: refund date 3: username
en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
it-IT: Rimborso %1$s - %2$s da %3$s

en: Remind me after a month
it-IT: Ricordamelo dopo un mese

en: Remove
it-IT: Rimuovere

en: Remove taxonomy restriction
it-IT: Rimuovere la restrizione della tassonomia

en: Remove this attribute?
it-IT: Rimuovere questo attributo?

en: Remove this item meta?
it-IT: Rimuovere questo elemento meta?

en: Removed Coupon Personal Data
it-IT: Dati personali dei coupon rimossi

en: Removed Order Personal Data
it-IT: Dati personali dell'ordine rimossi

en: Removed User Personal Data
it-IT: Dati personali dell'utente rimossi

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
it-IT: Gli ordini di rinnovo non devono generare coupon anche se includono un prodotto che emette coupon.

en: Required
it-IT: Richiesto

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
it-IT: Data e ora previste per i coupon

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
it-IT: Indirizzo e-mail dei destinatari

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
it-IT: Messaggio per il destinatario del coupon

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
it-IT: Se inviare subito i coupon o se programmarli in un secondo momento.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
it-IT: Se inviare i coupon a una sola persona o a più persone.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
it-IT: Se inviare i coupon a qualcun altro.

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
it-IT: Conservare il credito del negozio/il buono regalo

en: Review
it-IT: Recensione

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
it-IT: Ruolo degli utenti per i quali il coupon non è valido. Lasciare vuoto se si desidera che il coupon sia valido per gli utenti con qualsiasi ruolo.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
it-IT: Ruolo degli utenti per i quali è valido il coupon. Lasciare vuoto se si desidera che il coupon sia valido per gli utenti con qualsiasi ruolo.

en: Rose Pink
it-IT: Rosa

en: Rounding
it-IT: Arrotondamento

en: Scheduled email heading
it-IT: Intestazione programmata delle e-mail

en: Scheduled email subject
it-IT: Oggetto dell'e-mail programmata

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
it-IT: %s sta programmando i promemoria per la scadenza dei coupon in background. Questa operazione potrebbe richiedere alcuni istanti, quindi si prega di essere pazienti.

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
it-IT: Cercare e selezionare il coupon che si desidera visualizzare come avviso del negozio. La descrizione del coupon selezionato verrà visualizzata insieme al codice del coupon (se impostato), altrimenti la descrizione verrà generata automaticamente. Per disattivare la funzione, mantenere questo campo vuoto.

en: Search coupon categories
it-IT: Cerca le categorie di coupon

en: Search coupon...
it-IT: Ricerca coupon...

en: Search for a coupon&hellip;
it-IT: Cercare un coupon...

en: Search for a coupon...
it-IT: Cercare un coupon...

en: Search for a product&hellip;
it-IT: Ricerca di un prodotto...

en: See coupon search limitations
it-IT: Vedi le limitazioni della ricerca dei coupon

en: See how
it-IT: Vedere come

en: Select options
it-IT: Selezionare le opzioni

en: Select order status&hellip;
it-IT: Selezionare lo stato dell'ordine...

en: Select product attributes...
it-IT: Selezionare gli attributi del prodotto...

note: translators: %s: Label for store credit
en: Sell %s at less price?
it-IT: Vendere %s a prezzo inferiore?

en: Sell gift cards at less price?
it-IT: Vendere carte regalo a un prezzo inferiore?

en: Sell or issue store credit / gift cards
it-IT: Vendere o emettere carte di credito/regalo per negozi

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: Send
it-IT: Inviare

note: translators: %s: singular name for store credit translators: Store Credit label
en: Send %s
it-IT: Invia %s

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
it-IT: Inviare un'e-mail di conferma all'acquirente. Un'e-mail per cliente.

en: Send Coupon Form
it-IT: Invia modulo coupon

en: Send coupon form
it-IT: Inviare il modulo per i coupon

en: Send coupons on renewals?
it-IT: Inviare coupon per i rinnovi?

en: Send Coupons to...
it-IT: Inviare i coupon a...

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
it-IT: Inviare una sola email invece di più email quando vengono generati più coupon per lo stesso destinatario

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
it-IT: Inviare una sola e-mail invece di più e-mail quando vengono generati più coupon per ogni destinatario.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Send Store Credit
it-IT: Inviare il credito del negozio

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Send to
it-IT: Inviare a

en: Send to different people
it-IT: Inviare a persone diverse

en: Send to me
it-IT: Inviami

en: Send to one person
it-IT: Inviare a una persona

en: Sender
it-IT: Mittente

en: sent
it-IT: inviato

en: Set a maximum discount limit
it-IT: Impostare un limite massimo di sconto

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Setting
it-IT: Impostazione

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
it-IT: L'impostazione "Abilita l'uso dei codici coupon" è disattivata.

en: Settings
it-IT: Impostazioni

en: Shipment
it-IT: Spedizione

en: Shipping address
it-IT: Indirizzo di spedizione

en: shipping address
it-IT: indirizzo di spedizione

en: Shipping Locations
it-IT: Sedi di spedizione

en: Shipping methods
it-IT: Metodi di spedizione

en: Shop now!
it-IT: Acquista ora!

note: translators: %s: Preview link
en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
it-IT: Mostra i coupon disponibili per i clienti nella pagina Il mio account &gt; Coupon %s

note: translators: %s: Preview link
en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
it-IT: Mostra i coupon non validi o utilizzati in Il mio account &gt; Coupon %s

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
it-IT: Mostra solo i coupon validi ai tuoi clienti (se hanno effettuato l'accesso) nel carrello, nel checkout e nella pagina Il mio account. I coupon possono essere applicati con un solo clic. Non è quindi necessario ricordare il codice del coupon o fare copia-incolla.

en: Show to everyone?
it-IT: Mostrare a tutti?

en: Simplest method is by installing
it-IT: Il metodo più semplice è quello di installare

en: Singular name
it-IT: Nome singolare

en: Skipped
it-IT: Saltato

en: skipped
it-IT: saltato

en: Smart Coupon
it-IT: Coupon intelligente

en: Smart Coupon's fields are broken?
it-IT: I campi di Smart Coupon sono rotti?

en: Smart Coupons
it-IT: Coupon intelligenti

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
it-IT: Coupon intelligenti - Email di conferma

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
it-IT: Smart Coupons - Email con coupon generati automaticamente

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
it-IT: Smart Coupons - Email con coupon autogenerati combinati

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
it-IT: Gli Smart Coupon consentono di trasformare i coupon in un sistema automatico/interattivo.

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
it-IT: Smart Coupons ha creato per voi una pagina con le condizioni del coupon (utilizzata durante la stampa del coupon). Modificatela come richiesto da

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
it-IT: Smart Coupons è una potente estensione, costruita sulla base dei coupon di WooCommerce. Aggiunge un nuovo tipo di sconto - Store Credit - e funzionalità avanzate ai coupon predefiniti.

en: Smart Coupons is not sending emails.
it-IT: Smart Coupons non invia e-mail.

en: Smart Coupons related settings
it-IT: Impostazioni relative ai tagliandi intelligenti

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
it-IT: Smart Coupons invia l'e-mail solo dopo il completamento dell'ordine. Assicuratevi quindi che l'invio dell'e-mail di completamento dell'ordine sia abilitato. Se è abilitato, assicurarsi che tutte le impostazioni dei coupon e dei prodotti siano a posto. Controllare anche cambiando il tema.

en: Smart Coupons Settings
it-IT: Impostazioni dei tagliandi intelligenti

en: Smart Coupons settings
it-IT: Impostazioni dei tagliandi intelligenti

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
it-IT: Smart Coupons utilizza i ganci delle pagine Carrello, Cassa e Account per visualizzare i coupon disponibili. Se il tema non utilizza questi ganci nel modello del carrello, del checkout e del mio account, i coupon non verranno visualizzati.

en: Smart Coupons: Restrictions
it-IT: Buoni intelligenti: Restrizioni

en: so far?
it-IT: fino ad ora?

en: some products
it-IT: alcuni prodotti

en: Some values required for $item_id & $item_key
it-IT: Alcuni valori richiesti per $item_id e $item_key

en: Some values required for $post_id & $meta_key
it-IT: Alcuni valori richiesti per $post_id &amp; $meta_key

en: Sorry, No coupons available for you.
it-IT: Spiacente, non ci sono coupon disponibili per voi.

en: Sorry, there has been an error.
it-IT: Spiacente, si è verificato un errore.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
it-IT: Siamo spiacenti, questo coupon non è applicabile a prodotti selezionati.

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
it-IT: Siamo spiacenti, questo coupon non è applicabile all'offerta %1$s: %2$s.

en: Spanish Orange
it-IT: Arancia spagnola

en: Special
it-IT: Speciale

note: translators: Formatted minimum amount
en: Spend at least %s
it-IT: Spendere almeno %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Spend up to %s
it-IT: Spendere fino a %s

en: Start this tour
it-IT: Iniziare questo tour

en: Stop
it-IT: Fermarsi

note: translators: Discount type translators: Store Credit label
en: Store Credit
it-IT: Credito del negozio

en: Store credit
it-IT: Credito del negozio

en: store credit
it-IT: credito del negozio

en: store credit / gift card
it-IT: credito al negozio / carta regalo

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Card Balance
it-IT: Credito del negozio / Saldo della carta regalo

en: Store Credit / Gift Certificate
it-IT: Credito del negozio / Buono regalo

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
it-IT: Credito del negozio / Buono regalo inviato con successo.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit of
it-IT: Credito del negozio di

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used
it-IT: Credito del negozio utilizzato

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Store Credit Used:
it-IT: Credito del negozio utilizzato:

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
it-IT: Il comportamento predefinito del credito del negozio è la generazione automatica perché, quando si utilizza un credito del negozio, il suo saldo continua a ridursi. Pertanto, deve essere creato automaticamente per ogni utente.

en: Store Credit/Gift Certificate
it-IT: Credito del negozio/buono regalo

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
it-IT: Credito del negozio/Certificato regalo - Dati del coupon

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
it-IT: Credito del negozio/Certificato regalo - Dati dell'ordine

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
it-IT: Store Credit/Gift Certificate che vengono memorizzati per i clienti tramite i coupon. Se vengono cancellati, il cliente non potrà utilizzare i coupon.

en: Store Credit:
it-IT: Credito del negozio:

en: Store Credits
it-IT: Crediti del negozio

en: store credits
it-IT: crediti del negozio

en: Store Credits / Gift Cards
it-IT: Crediti del negozio / Carte regalo

en: store credits / gift cards
it-IT: crediti del negozio / carte regalo

en: Style 1
it-IT: Stile 1

en: Style 2
it-IT: Stile 2

en: Style 3
it-IT: Stile 3

en: Style 4
it-IT: Stile 4

en: Style 5
it-IT: Stile 5

en: Style 6
it-IT: Stile 6

en: Style for coupon in email.
it-IT: Stile per il coupon nell'e-mail.

en: Style for email
it-IT: Stile per le e-mail

en: Style for store notice
it-IT: Stile per l'avviso del negozio

en: Styles
it-IT: Stili

en: Subject
it-IT: Oggetto

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: submit a ticket
it-IT: inviare un ticket

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
it-IT: Il metodo di pagamento è stato aggiornato con successo e i coupon sono stati convalidati.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
note: translators: %s: Product title
en: "%s" has been added to your cart.
it-IT: "%s" è stato aggiunto al tuo carrello.

en: Successfully
it-IT: Con successo

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
it-IT: Cancellata con successo la cache di WooCommerce Smart Coupons!

en: Successfully updated store credit refund details.
it-IT: Aggiornati con successo i dettagli del rimborso del credito del negozio.

en: Suffix
it-IT: Suffisso

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
it-IT: è stato applicato al tuo carrello.

en: Super Savings!
it-IT: Super risparmio!

en: Support
it-IT: Supporto

note: translators: 1. Error Message
en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
it-IT: La sincronizzazione dei dati del coupon per l'ID coupon: %1$d non è riuscita. Motivo: %2$s

note: translators: Table name
en: Table %s deleted successfully.
it-IT: La tabella %s è stata cancellata con successo.

en: Take a tour
it-IT: Visita guidata

en: Tax
it-IT: Imposta

en: Taxonomy
it-IT: Tassonomia

en: Taxonomy based restrictions
it-IT: Restrizioni basate sulla tassonomia

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
it-IT: Grazie per aver installato WooCommerce Smart Coupons

en: The coupon code already exists
it-IT: Il codice coupon esiste già

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
it-IT: I coupon saranno inviati ai destinatari via e-mail nella data e nell'ora selezionate.

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
it-IT: Il CSV deve rispettare un formato specifico e includere una riga di intestazione.

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
it-IT: L'aggiornamento del database viene eseguito in background e potrebbe richiedere del tempo. Riguarda solo i dati del plugin WooCommerce Smart Coupons e non influisce sui dati esistenti.

en: The file does not exist, please try again.
it-IT: Il file non esiste, riprovare.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
it-IT: Lo sconto massimo che questo coupon può dare su un carrello.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
it-IT: Il credito del negozio scadrà alle 00:00:00 di questa data.

en: The title for coupon receiver details block.
it-IT: Il titolo del blocco dei dettagli del ricevitore del coupon.

en: The value should not be greater than
it-IT: Il valore non deve essere superiore a

en: The value should not be less than
it-IT: Il valore non deve essere inferiore a

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending %s.
it-IT: Si è verificato un errore nell'invio di %s.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
it-IT: Si è verificato un errore nell'invio del credito del negozio/buono regalo.

note: translators: 1. File name 2. File download link
en: There is one file which is located inside the plugin. You can download the %1$s file from %2$s.
it-IT: C'è un file che si trova all'interno del plugin. È possibile scaricare il file %1$s da %2$s.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
it-IT: Questi coupon saranno consegnati ai clienti che acquistano questo prodotto. Il codice del coupon verrà inviato automaticamente al loro indirizzo e-mail al momento dell'acquisto.

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
it-IT: Questa azione rimborserà anche tutto il credito del negozio applicato all'ordine.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
it-IT: Questo coupon ha delle e-mail in attesa di essere inviate. L'eliminazione di questo coupon cancellerà anche queste e-mail. Siete sicuri di voler eliminare questo coupon?

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
it-IT: Questo coupon non è valido per il metodo di spedizione selezionato.

en: This coupon is not valid for you.
it-IT: Questo coupon non è valido per voi.

en: This coupon is valid for the first order only.
it-IT: Questo coupon è valido solo per il primo ordine.

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
it-IT: Questo modulo viene visualizzato utilizzando un hook disponibile nel template Il mio account. Assicurarsi che il template Il mio account del tema contenga tutti gli agganci necessari per quel template. Aggiornare il tema se non è aggiornato.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
it-IT: Questa guida vi aiuterà a creare carte regalo, facilitando l'acquisto e il riscatto da parte dei vostri clienti, aumentando le vendite e la fidelizzazione.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
it-IT: Questa guida vi mostrerà come creare un'offerta convincente che incoraggi i clienti ad acquistare Carte regalo con uno sconto significativo, aumentando le vendite e il coinvolgimento dei clienti.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
it-IT: Questa guida vi mostrerà come impostare opzioni flessibili di credito per il negozio, consentendo ai vostri clienti di acquistare credito in qualsiasi taglio personalizzato da utilizzare nel vostro negozio.

en: This is a sample coupon
it-IT: Questo è un esempio di coupon

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
it-IT: È l'intestazione sopra i dettagli dei coupon visualizzati sui prodotti che emettono coupon.

en: This is the total credit used.
it-IT: Questo è il credito totale utilizzato.

note: translators: %s: Label for store credit
en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
it-IT: Questo è ciò che verrà mostrato al posto di "Aggiungi al carrello" per i prodotti che vendono %s.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
it-IT: Questa funzione non è disponibile fino al completamento dell'aggiornamento del database di WooCommerce Smart Coupons. Aggiornare il database di WooCommerce Smart Coupons per abilitare i promemoria di scadenza dei coupon.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
it-IT: Questa quantità di ogni prodotto, selezionata sopra, verrà aggiunta al carrello.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
it-IT: Codice coupon "%s" già applicato! Aggiungi alcuni prodotti al carrello per vedere lo sconto.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
it-IT: Il codice coupon "%s" è stato applicato con successo. Aggiungere alcuni prodotti al carrello per visualizzare lo sconto.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
it-IT: Questa sezione mostra le impostazioni che influiscono sulle funzionalità di Smart Coupon.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
it-IT: Questa guida passo passo vi guiderà attraverso il processo di creazione di un'offerta BOGO, assicurandovi che i vostri clienti godano di un grande valore e continuino a tornare per averne ancora.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
it-IT: Questo strumento cancella la cache creata da WooCommerce Smart Coupons.

en: This Week Only!
it-IT: Solo per questa settimana!

en: This will be over soon! Hurry.
it-IT: Questo sarà presto finito! Affrettatevi.

note: translators: %s: list of placeholders
en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
it-IT: Verrà utilizzato quando l'impostazione "WooCommerce &gt; Impostazioni &gt; Smart Coupon &gt; Consenti invio programmato di coupon?" è abilitata. Segnaposto disponibili: %s.

en: Ticket
it-IT: Biglietto

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
it-IT: Tempo dopo il quale il coupon sarà scaduto. Questo funziona insieme alla data di scadenza del coupon.

[ctx: time unit]
en: days
it-IT: giorni

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
it-IT: Scegliere il tempo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
it-IT: Fatto

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
it-IT: Ora

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
it-IT: Microsecondo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
it-IT: Millisecondo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Minute
it-IT: Minuto

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
it-IT: Ora

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
it-IT: Secondo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
it-IT: Tempo

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
it-IT: Fuso orario

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
it-IT: Scegliere il tempo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
it-IT: Fatto

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
it-IT: Ora

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
it-IT: Microsecondo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
it-IT: Millisecondo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Minute
it-IT: Minuto

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
it-IT: Ora

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
it-IT: Secondo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
it-IT: Tempo

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
it-IT: Fuso orario

en: Title
it-IT: Titolo

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
it-IT: Tagliandi collegati

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: ✨ New Feature: 🤝 Combo Coupons!
it-IT: ✨ Nuova funzionalità: 🤝 Buoni sconto combinati!

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: 📢 <strong>Update:</strong> We've enhanced the layout and controls under <strong>Coupon data → Usage restrictions → Smart Coupons: Restrictions </strong> to make editing smoother and more user-friendly.
it-IT: 📢 <strong>Aggiornamento:</strong> abbiamo migliorato il layout e i controlli in <strong>Dati del coupon → Restrizioni d'uso → Coupon intelligenti: Restrizioni </strong> per rendere l'editing più fluido e facile da usare.

[ctx: Title for the new feature admin notice]
en: ✨ New Feature Alert!
it-IT: ✨ Avviso di nuova funzionalità!

en: Title of available coupons list on My Account page.
it-IT: Titolo dell'elenco dei coupon disponibili nella pagina Il mio account.

en: to
it-IT: a

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
it-IT: Per riscattare lo sconto, cliccare sui seguenti coupon:

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
it-IT: Per riscattare lo sconto, utilizzare i codici coupon sotto riportati durante il checkout o copiare e incollare l'URL sottostante e premere invio nel browser.

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
it-IT: Per riscattare lo sconto, utilizzare i codici coupon sotto riportati durante il checkout o copiare e incollare gli URL sotto riportati e premere invio nel browser.

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
it-IT: Per riscattare lo sconto, utilizzare il codice coupon %s durante il checkout o fare clic sul coupon seguente:

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
it-IT: Per riscattare lo sconto, utilizzare il codice coupon %s durante il checkout o copiare e incollare l'URL sottostante e premere invio nel browser:

en: Top Smart Coupons features
it-IT: Caratteristiche principali di Smart Coupons

en: Total Credit Amount
it-IT: Importo totale del credito

en: Tropical Dawn
it-IT: Alba tropicale

note: translators: 1. Discount type 2. Discount Type Label
en: Type
it-IT: Tipo

en: Unauthorized
it-IT: Non autorizzato

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: Uncheck
it-IT: Deselezionare

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
it-IT: Deselezionare l'opzione "Generazione automatica" in Il credito del negozio non viene salvato? È sempre selezionata?

en: Unlimited discount
it-IT: Sconto illimitato

en: Update coupon category
it-IT: Aggiornare la categoria dei coupon

en: Update existing coupons
it-IT: Aggiornare i coupon esistenti

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
it-IT: Aggiornare il database di WooCommerce Smart Coupons

en: updated
it-IT: aggiornato

en: updated & emailed
it-IT: aggiornato e inviato via e-mail

en: Upload file
it-IT: Caricare il file

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en: upto %s
it-IT: fino a %s

note: translators: Documentation link for 'How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link'
en: URL of coupon should be like this:
it-IT: L'URL del coupon dovrebbe essere così:

en: Usage Count
it-IT: Conteggio dell'uso

en: Usage Limit
it-IT: Limite di utilizzo

en: Usage Limit Per User
it-IT: Limite di utilizzo per utente

note: translators: %s: Label for store credit
en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
it-IT: Utilizza %s applicato nel primo ordine di abbonamento per i rinnovi successivi, finché il credito non raggiunge lo zero.

en: Use code
it-IT: Utilizzare il codice

note: translators: 1. The coupon code
en: Use code: %s
it-IT: Utilizzare il codice: %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
it-IT: Usare la virgola "," per separare più indirizzi e-mail.

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
it-IT: Utilizzate la carta regalo applicata al primo ordine di abbonamento per i rinnovi successivi, finché il credito non raggiunge lo zero.

en: Used By
it-IT: Usato da

en: Used during coupon printing
it-IT: Utilizzato durante la stampa del coupon

en: Used for variations
it-IT: Utilizzato per le variazioni

en: Used in orders
it-IT: Utilizzato negli ordini

en: User Role
it-IT: Ruolo dell'utente

en: users can choose only one
it-IT: gli utenti possono scegliere solo una

note: translators: Product names
en: Valid for %s
it-IT: Valido per %s

note: translators: 1: The category names
en: Valid for category %s | Valid for categories %s
it-IT[0]: Valido per la categoria %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
it-IT: Valido su tutta la gamma di prodotti. Acquistate qualsiasi cosa in negozio.

en: Valid order status for auto-generating coupon
it-IT: Stato dell'ordine valido per la generazione automatica del coupon

en: Validate quantity of
it-IT: Convalidare la quantità di

en: Validity Suffix
it-IT: Suffisso di validità

en: Value(s)
it-IT: Valore/i

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: variable but fixed amount
it-IT: importo variabile ma fisso

en: Velvet Flame
it-IT: Fiamma di velluto

en: View status
it-IT: Visualizza lo stato

en: Visible on the product page
it-IT: Visibile sulla pagina del prodotto

en: Visit store
it-IT: Visita il negozio

en: Visit store:
it-IT: Visita il negozio:

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
it-IT: Stiamo elaborando i coupon in background. Attendere prima di avviare un nuovo processo.

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
it-IT: Memorizziamo questi dati in modo da poterli elaborare per voi in caso di necessità.

en: Weeks
it-IT: Settimane

en: Welcome to Smart Coupons
it-IT: Benvenuti a Smart Coupons

en: What is Smart Coupons?
it-IT: Che cos'è lo Smart Coupon?

en: What we access?
it-IT: A cosa accediamo?

en: What we store & why?
it-IT: Cosa conserviamo e perché?

en: What's the URL to a coupon, so it's automatically inserted when visiting?
it-IT: Qual è l'URL di un coupon, in modo che venga inserito automaticamente durante la visita?

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
it-IT: Se selezionato e applicabile, lo sconto verrà applicato automaticamente al carrello o all'ordine, senza che il cliente debba conoscere o utilizzare il coupon. L'applicazione automatica è un modo eccellente per impostare le regole di sconto utilizzando gli Smart Coupon. Si tenga presente che in un carrello/ordine verranno applicati automaticamente al massimo 5 coupon/sconti.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
it-IT: Quando è selezionata, e quando questo coupon è collegato a un prodotto, e quando qualcuno effettua un ordine contenente tale prodotto: genera una copia di questo coupon con tutte le impostazioni, assegna un nuovo codice coupon e rilascia il coupon appena generato al cliente, da utilizzare in uno o più ordini futuri.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
it-IT: Quando è selezionata, il valore del coupon generato sarà uguale al prezzo del prodotto.

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
it-IT: Se selezionato, questo coupon può essere utilizzato solo per il primo ordine del cliente.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
it-IT: Se si seleziona questa opzione, il coupon sarà incluso per la visualizzazione nelle pagine del carrello, del checkout e de Il mio account, per tutti i clienti idonei.

note: translators: %s: Explanation of the setting
en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
it-IT: Una volta abilitato, ogni coupon avrà l'opzione di abilitare l'applicazione automatica per quel coupon %s

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
it-IT: Quando si vendono %1$s, se per il prodotto si trovano prezzi normali e di vendita, il coupon verrà creato con il prezzo normale del prodotto, ma il cliente pagherà il prezzo di vendita del prodotto. Questa impostazione farà anche in modo che se viene applicato un coupon di sconto su %2$s durante l'acquisto, il cliente riceverà %3$s nel prezzo scelto.

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
it-IT: Quando questo coupon verrà applicato, i prodotti selezionati verranno aggiunti al carrello con lo sconto impostato. Se lo sconto non è impostato, lo sconto di questo coupon sarà applicato a questi prodotti.

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
it-IT: Quando provo ad aggiungere un coupon/Smart Coupon, ricevo il messaggio "Tipo di post non valido".

note: translators: %s: Label for store credit
en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
it-IT: Quando si sceglie di consentire agli utenti di acquistare % di qualsiasi importo, verrà utilizzata questa etichetta.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
it-IT: Quali caratteristiche di Smart Coupon funzionano con gli abbonamenti?

note: translators: %s: Label for store credit
en: While purchasing %s
it-IT: Durante l'acquisto di %s

en: with discount of
it-IT: con sconto di

en: WooCommerce Account Connected
it-IT: Account WooCommerce collegato

en: WooCommerce Coupons (CSV)
it-IT: Tagliandi WooCommerce (CSV)

note: Plugin Name of the plugin translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: WooCommerce Smart Coupons
it-IT: Tagliandi intelligenti di WooCommerce

en: WooCommerce Smart Coupons Cache
it-IT: Cache dei coupon intelligenti di WooCommerce

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: WooCommerce Subscriptions
it-IT: Abbonamenti WooCommerce

en: Worth
it-IT: Valore

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s (%2$s)
it-IT: valore %1$s (%2$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s%% (%2$s)
it-IT: valore %1$s%% (%2$s)

note: translators: %s coupon amount
en: worth %s
it-IT: valore %s

note: translators: %s: coupon amount
en: worth %s (for entire purchase)
it-IT: valore %s (per l'intero acquisto)

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
it-IT: Nota: WP CRON è stato disabilitato nella vostra installazione, il che potrebbe impedire il completamento dell'aggiornamento.

en: Write a message
it-IT: Scrivere un messaggio

en: Years
it-IT: Anni

note: translators: Documentation link for 'How to Print Coupons'
en: Yes, Smart Coupons does provide a feature for printing coupons. For more details, check this article: %s
it-IT: Sì, Smart Coupons offre una funzione per la stampa dei coupon. Per maggiori dettagli, consultate questo articolo: %s

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
it-IT: Sì, Smart Coupons funziona con gli abbonamenti di WooCommerce.

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
it-IT: È inoltre possibile applicare più codici coupon tramite un unico URL. Ad esempio:

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
it-IT: È possibile continuare a lavorare. Ma per generare o importare nuovi coupon in blocco, è necessario attendere il completamento del processo in corso.

en: You can do this by overriding the email template.
it-IT: È possibile farlo sovrascrivendo il modello di e-mail.

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
it-IT: Potete regalare un coupon ai vostri clienti dopo ogni acquisto, incoraggiandoli così ad acquistare di nuovo da voi.

en: You can resend them from order admin edit page.
it-IT: È possibile inviarli nuovamente dalla pagina di modifica dell'amministrazione dell'ordine.

en: You cannot add the same tax rate twice!
it-IT: Non è possibile aggiungere due volte la stessa aliquota fiscale!

en: You don't want to miss this...
it-IT: Non potete perdervi questo...

en: You got these coupons
it-IT: Hai questi coupon

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this %s
it-IT: Hai questo %s

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this gift card
it-IT: Hai ricevuto questa carta regalo

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: You have received a
it-IT: Avete ricevuto un

en: You have received coupons.
it-IT: Avete ricevuto dei coupon.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
it-IT: L'invio di %1$d %2$s %3$s %4$s è stato programmato.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
it-IT: L'invio di %1$d %2$s a %3$s (%4$s) è stato programmato.

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
it-IT: Sono stati selezionati tutti gli articoli da rimborsare. Questa azione rimborserà anche tutti i crediti del negozio applicati.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
it-IT: L'invio di %1$d %2$s %3$s %4$s è avvenuto con successo.

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
it-IT: Hai inviato %1$d %2$s a %3$s (%4$s) con successo.

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
it-IT: Acquistando questo articolo riceverete i seguenti coupon

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
it-IT: Acquistando questo articolo riceverete i seguenti coupon:

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
it-IT: Il carrello non soddisfa la quantità di prodotti richiesta.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
it-IT: Il carrello non soddisfa la quantità richiesta.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
it-IT: Il carrello dovrebbe avere un massimo di %1$d %2$s in totale.

note: translators: 1. Number of quantity 2. Singular or plural text based on number of quantities
en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
it-IT: Il carrello deve avere un minimo di %1$d %2$s in totale.

en: your entire purchase
it-IT: l'intero acquisto

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
it-IT: Il vostro ordine contiene dei coupon. Cosa desidera fare?

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
it-IT: Il vostro ordine contiene dei coupon. Li riceverete al termine dell'ordine.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
it-IT: Il prodotto ha delle varianti! Prima di cambiare il tipo di prodotto, è bene eliminare le variazioni per evitare errori nei rapporti di magazzino.
